Türkiye’de Çekilmiş Kar Temalı 5 Film

3037

Kar bize bazı zamanlar zorluklar yaşatsa da sinema için mükemmel bir imgedir. Kar çok farklı şeyler sembolleyebilir. Bazı yönetmenlerimiz zorlu şartları göze alıp, kar temalı harika filmler çekmişler. Özellikle kış aylarında sıcacık evimizde izleyebileceğimiz başarılı birkaç filmi derledik. Onlara zorlu şartlarda çektikleri bu güzel filmler için teşekkür ediyoruz.

 

#1 Uzak (2002) – Nuri Bilge Ceylan

uzak_yusuf-snowy-road-resÇanakkale-Yenice ve İstanbul’da geçen filmde ,Yenice’den İstanbul’a gelen genç bir adam ve İstanbul’da yaşayan bir fotoğrafçının birbirleriyle olan ilişkilerini anlatıyor. İstanbul’un karlar alında ne kadar güzel olduğunu görüyoruz bu filmle. Başarılı yönetmen bu filmle Cannes Büyük Ödülü’nü aldı.

#2 İklimler (2006) – Nuri Bilge Ceylan

iklimlerBaşarılı yönetmen bu filmde başrolü eşi Ebru Ceylan’la paylaşıyor. Kadın erkek ilişki ve aşk ana tema. Farklı iklimlerde değişen karakterler. Nuri Bilge Ceylan Kaş, Beyoğlu ve Ağrı’yı mekan olarak seçmiş. Ağrı’da çekilen sahnelerde ise o müthiş kadrajlarıyla adeta içimizi donduruyor. Film 59. Cannes Film Festivali’nde FIBRESCI ödülüne layık görüldü.

 

#3 Kosmos (2009) – Reha Erdem

kosmos2Çekimleri Kars’ta yapılan sıradışı bir film Kosmos. İçinde barındırdığı derin diyologlarıyla izleyiciye adeta bir beyin fırtınası yaşatıyor. Gerçeküstü bir karakter olan Kosmos aşkı aramaktadır. Bir sınır kentine sığınır ve burada bazı kerametler gösterir. Sermet Yeşil, Türkü Turan ve Serkan Keskin gibi usta oyuncuları bünyesinde barındıran filmde kar teması gerçekten olağanüstü işlenmiş.

 

#4 Yol(1982) – Yılmaz Güney, Şerif Gönen

yolSenaryosu Yılmaz Güney tarafından yazılmış, Şerif Gönen tarafından çekilmiştir. Yılmaz Güney filmi hapishaneden yönetmiş. Film dünya çapında başarılar elde etmiş fakat ülkemizde bazı siyasi olaylardan dolayı 1999 a kadar gösterimi yasaklanmıştır. Filmin konusu; İmralı Cezaevinden bayram iznine çıkan 5 mahkumun öyküsü. En can alıcı kısım ise Seyit’in karısını sırtında taşıdığı sahnedir. Film 1982 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi almıştır. Bu ödül sinema tarihimizde alınmıştır en önemli ödüllerden biridir.

 

 

#5 Kış Uykusu (2014) – Nuri Bilge Ceylan

24756972Oyunculuktan emekliye ayrılmış ve Kapadokya’da bir otel işleten bir adam. Sürekli sorun yaşadığı bir eşi ve ablası. Başrolleri Haluk Bilginer, Melisa Sözen ve Demet Akbağ paylaşıyor. Ne kadar başrol olmasa da filmde, kendi sahnelerinde Nejat İşler ve Nadir Sarıbacak oyunculuklarıyla insanı adeta mest ediyorlar. 196 dk olan bu film üzerine sayfalarca yazı yazılabilir. Bizim tavsiyemiz izlemediyseniz artık vakit kaybetmemeniz. Usta yönetmen bu filmle ülkemize 2. defa Altın Palmiye’yi kazandırdı.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir