Türkiye’de Bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Giren 14 Kültür Varlığı

2260

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Dünya Doğal ve Kültürel Mirası Koruma Antlaşması’nı imzalayan ülkelerde seçtiği kültürel ve doğal oluşumları koruma altına alıyor. Belirli zamanlarda UNESCO komitesi toplanıyor, aday gösterilen değerler arasından seçim yapılıyor ve korunmaya değer olan oluşumlar belirleniyor. Türkiye de antlaşmayı imzalayan ülkelerden biri. Bu yüzden ülkemizde korunma altına alınmış 14 varlık mevcut.

#1 Kapadokya ve Göreme Milli Parkı

Listeye 1985 yılında giren milli park Nevşehir’de bulunmaktadır.

#2 Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

Sivasın Divriği ilçesindeki tarihi cami ve hastanedir. Listeye 1985 yılında girmiştir.

#3 İstanbul’daki Tarihi Yerler

İstanbul gibi tarihi bir şehirde onlarca kültürel miras bulunması doğaldır.

UNESCO İstanbul’da aklınıza gelebilecek her yeri 1985’te koruma listesine almıştır.

#4 Hattuşaş: Hitit Başkenti

Çorum’un Sungurlu ilçesinde yer alan kalıntılar, 5 farklı kültür katından oluşmaktadır ve 1986 yılında korumaya alınmıştır.

#5 Nemrut Dağı

Aynı zamanda dünyanın 8 harikasından biri olan dağ Adıyaman sınırları içerisindedir. Koruma listesine 1987 yılında girmiştir.

#6 Pamukkale ve Hierapolis Milli Parkı

Denizli’de bulunan Pamukkale terasları, kaplıca suyu tarafından çökeltilmiş bir tortullu kayaç olan travertenden oluşur. Listeye 1988 yılında girmiştir.

#7 Ksantos-Letoon

İkisi de Fethiye yakınlarında bulunan antik kentlerdir. 1988 yılında koruma altına alınmıştır. (Üstteki fotoğraf Ksantos, alttaki Letoon’dur.)

#8 Tarihi Safranbolu Şehri

Karabük ilinin bir ilçesi olan Safranbolu 1994 yılında korumaya alınmıştır. Modern şehirleşme akımına kapılmayıp Osmanlı zamanındaki gibi kalan şehirdeki evler göründüğünün aksine depreme oldukça dayanıklıdır.

#9 Truva Antik Kenti

1998’de listeye giren antik kent Çanakkale’de yer alır. İlyada destanında bahsi geçen Truva Savaşı’nın yapıldığı kenttir.

#10 Selimiye Camii ve Külliyesi

Edirne’de bulunan, Osmanlı padişahı II. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı camidir ve 2011’de koruma listesine girmiştir.

#11 Neolitik Dönem Çatalhöyük Kalıntıları

Konya sınırları içerisinde bulunur ve 2012 yılında listeye girmiştir.

#12 Cumalıkızık Köyü

Bursa’da bulunan tarihi köy, Uludağ’ın kuzey eteklerinde kurulmuş 5 Kızık köyünden biridir. Köyde tarihi doku çok iyi korunmuştur. 2014 yılında koruma altına alınmıştır.

#13 Bergama Antik Kenti

İzmir’de bulunan antik kent 2014 yılında listeye girmiştir.

#14 Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri

Çin Seddi’nden sonraki en uzun sur olmasıyla ünlenmiştir. 2015 yılında koruma listesine alınmıştır.

Hevsel Bahçeleri, Dicle Nehri kıyısında yer alan yaklaşık 700 hektarlık verimli arazidir ve 2015 yılında dünya mirası listesine girmiştir.

Bir Cevap Yazın