Türkiye-Suriye Sınırında İnsanlık Dramı

1974

Suriye’de son iki yıldır yaşanan trajedilere hepimiz uzaktan şahit olduk. Özellikle görsel ve yazılı medyanın aktarımları sayesinde izlenimlerimiz Suriye’de ve buna bağlı olarak Türkiye sınırında ölüm kalım savaşı, arayış, umut, çaresizlik kol geziyor. Son günlerde artan IŞİD saldırıları ise artık dayanılamaz boyutlara ulaştı.

A14191551 Türkiye-Suriye Sınırında İnsanlık Dramı

Suriye’nin Tel Abyad kenti için Kürt güçleri ile IŞİD arasında çıkan çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan mülteci sayısı iki günde 5 bini geçti. Şu an kent, Kürt güçlerin eline geçmiş olsa da bölge hala ateş hattında. Suriyeliler, Akçakale Tren İstasyonu’nun bulunduğu sınır tellerine yığılmaya başlayınca güvenlik güçleri tarafından bölgeye takviye ekip gönderildi. Sınırdaki Suriyeliler, Türkiye’ye geçmek için izin istediler. Ankara’dan sınırı açın talimatı geldikten sonra bu sefer de IŞİD militanları geçişlerini engelledi.

Daha sonra askerin yardımıyla 40 derece sıcaklıkta uzun süreler bekledikten sonra sınırdan geçişe başlayan Suriyeliler, üstleri aranıp X-Ray cihazından geçirildiler. Sağlık taramalarından geçtiler ve çocukların aşıları yapıldı. Sıcaktan ve beklemekten fenalaşan sığınmacılar için acil servisler hazırda bekletildi ve ilk müdahaleleri yapıldı. Türk Kızılayı, AFAD ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ekipleri su, bisküvi ve çorba ikramında bulundu. Akrabaları olanlar onların yanına, olmayanlar da kamplara gönderildi. İşte ölülerini bile toprağa veremeden Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin yürek burkan görüntüleri…

F142055510 Türkiye-Suriye Sınırında İnsanlık Dramı

A14192203 Türkiye-Suriye Sınırında İnsanlık Dramı

F14193114 Türkiye-Suriye Sınırında İnsanlık Dramı

R15161607 Türkiye-Suriye Sınırında İnsanlık Dramı

A14182640 Türkiye-Suriye Sınırında İnsanlık Dramı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here