Türkiye, Sınır İhlali Yapan Rus Savaş Uçağını Düşürdü

976

Bugün sabah 09:30 sularında sınır ihlali yapan Rus savaş uçağı Türk F-16’lar tarafından düşürüldü. Vurulan savaş uçağının Türkmen bölgesinde bir köye düştüğü tahmin ediliyor. Uçağın pilotları ise paraşütle atladı. İlk etapta pilotların öldürüldüğü söylense de son açıklamaya göre iki pilot da hala hayatta.

Bu olay iç ve dış basında büyük yankı uyandırdı. Türk yetkililerin yaptığı açıklamaya göre net bir sınır ihlali vardı ve 5 dakikada 10 kez ikaz edildi fakat bir cevap gelmeyince uçak düşürüldü. Rus yetkililerin yaptığı açıklamaya göre ise sınır ihlali yoktu, Türkiye’nin yaptığı büyük bir hataydı.

Genelkurmay radar izini açıklayarak bir sınır ihlali olduğunu kanıtladı. Öte yandan bu olaya karışmak istemeyen ABD ise Türkiye’den yapılan ikazların kendi telsizlerinden de duyulduğunu onayladı.

Yarın Türkiye’ye gelecek olan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ziyaretini iptal etti ve terör tehlikesi yüzünden vatandaşlarının da Türkiye’ye gitmemesini istedi. Ayrıca Rus Hükümeti’ne göre uçağın düşürülmesi kasıtlı bir hamleydi bu yüzden daha iyi bir zamana kadar Türkiye’yle dostane ilişkilerinin durdurulduğu belirtildi.

İşte uçağın düşme anının videosu:

DHA, AA

Bir Cevap Yazın