Tropikal Meyve Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2944

Yurt dışına çıkanlar için meyve sebze yemek gerçekten sıkıntılı bir süreçtir. Bir kısmı ülkemizde bulunsa da pek fazla bilgi sahibi değiliz alınırken nelere dikkat etmeli, açık renkli mi koyu renkli mi daha iyi gibi sorular kafamızda döner durur ve bir internet kullanıcısı bu sebeple yurt dışına çıktığında yerel halkın meyveleri eline alıp biraz inceledikten sonra geri koyduğunu ya da poşete koyduğunu fark etmiş, bunun sebebini de biraz soruşturup öğrenmiş ve bir liste yapmış.

#1 Ananas


Ortasından çekilen yaprak kolay bir şekilde kopmalı, altına bastırınca hafif yumuşak olmalı, görece tombul olanları tercih edilmelidir.

#2 Mango


Dokunduğunuzda hafif esnemeli ve hoş kokmalı; çok yumuşaksa veya yem yeşilse alınmamalıdır. Rengi cinsine göre yeşilden sarı, turuncu ya da kırmızı olmalıdır.

#3 Hindistan Cevizi


Olgunlaşmış olanların kabuk kısmı koyu kahverengine döner, yeşil olanlar henüz olgunlaşmamışlardır. Deliklerine parmakla bastırınca kuru ve biraz yumuşak olmalı ve hindistan cevizini kulağınıza yaklaştırıp salladığınızda içindeki sıvının çalkalanma sesi duyulmalıdır.

#4 Avakado


Mümkün olduğunca yumuşak ve koyu kahverengi olanı tercih edilmelidir.

#5 Papaya


Rengi sarı ve papayaya dokunulduğunda biraz yumuşak olmalı; rengi yeşil ve dışı buruşuk olanlar alınmamalıdır.

#6 Kiwano


Olgunlaştığında sarımsı portakal renkli olur ve kabuk üzerindeki çıkıntılar sivrilir. Kabuğunda morluklar ya da kesikler varsa tercih edilmemelidir.

#7 Kamkat


Görünümü limon gibi rengi ise portakal renginde olmalı ve bergamat kokusunu andırmalıdır. (Koku bir süre elinizde kalır.)

#8 Feijoa


Ceviz büyüklüğünde kabuğu yeşil, iç tarafı ise krem renginde olmalı; taş gibi sert olanlar tercih edilmemeli ve kesilince içi kahverengi olanlar
yenmemelidir.

#9 Rambutan


Cinsine göre sarı ile kırmızı arasında bir rengi olmalı, kabuğu çok sert olmamalı ve dikenleri ele batmamalıdır.

#10 Mangosten


Patlıcan moru renginde, kabuğu sert olanlar tercih edilmeli; kabuğunda leke olanlar alınmamalıdır.

Afiyet olsun diyelim şimdiden 🙂

Bir Cevap Yazın