Tıpta Çığır Açan Gelişme: Canlı Vücut Parçaları Üretildi!

1320

Bazı hayati kazalar sonucunda bazen savaşlarda uzuvlarını kaybeden kardeşlerimize, tekrar hayatlarına devam edebilmeleri için yapay protez kol, bacak nakli yapılabiliyor. Ancak tıp ilerledikçe yüz nakli gibi ameliyatlar başarıyla gerçekleştirilmeye devam ediyor. Bu da canlı vücut parçaları üretilebilir mi? Sorusunu gündeme getiriyor. Nature Biotechnology dergisinde bilim insanları, üç boyutlu baskı yöntemiyle canlı vücut parçaları ve kemik üretiminde başarı sağlandığını açıkladı.

Bu üç boyutlu yazıcılarla üretilen kemik, kas ve kıkırdak parçalarının, hayvanlara nakledildiğinde normal işlevlerini yerine getirdiği görüldü.

Bilim insanları böylece uzun süredir üzerinde çalışılan; kırılan bir çene, kopan bir kulağı veya hasar gören kalp kaslarını üretilen insan hücreleriyle onarma imkanını buldular.

 

Ancak çalışmalar esnasında bazı problemler ortaya çıktı: Üretilen hücreleri canlı tutmak.

Laboratuar ortamında üretilen hücreler 0.2 milimetreden kalın dokularda oksijensiz ve kalıyor ve beslenemiyordu.

 

ABD’de Wake Forest Baptist Tıp Merkezi’ndeki araştırma ekibi ise tıpkı bir sünger gibi içinde mikroskopik kanallar bulunan üç boyutlu hücreler bastılar.

Bu mikroskopik kanallar sayesinde hücrelerin beslenmesi sağlandı. Sentetik kemiklere çözünebilir bir plastikle biçim veriliyor, hücreleri içeren su bazlı jel de bunların büyüyebilmesi için gerekli ortamı sağlıyor.

Bu şekilde üç boyutlu basılan parçalar hayvanlara nakledildiğinde, plastik form çözünerek yerini hücreler tarafından üretilen proteinden oluşan akıcılığı az sıvı ortama bırakıyor, bu arada nakledilen parçaların içinde kan damarları ve sinirler oluşuyor.

Araştırmaya başkanlık eden Prof. Anthony Atala, insan dokularının da aynı şekilde basılabileceğini söyledi.

 

Kulak

İngiltere Londra Üniversitesi’nde kulaklarında doğuştan ciddi şekil bozukluğu olan çocuklar için 3 boyutlu yazıcılarla kulak üretildi. Gerçek kulaktan farkı bulunmayan 3 boyutlu kulaklar, nakledilmeden önce kan damarları geliştirebilmesi için kol derisinin altına yerleştirilecek.

 

Fareler üzerinde yapılan denemelerde başarılı sonuçlar alınan 3 boyutlu kulaklar, insanlar üzerinde de kullanılmaya başlanacak.

 

İnsan derisi

Vücudumuzu kaplayan en büyük organımız olan derimiz kendini yenileyebilme özelliğine sahip. Fakat kalıcı hasarlar için vücudumuz aynı yenileme özelliğine sahip değil.

 

Wake Forest Üniversitesi’nin Onarıcı Tıp departmanından James Yoo, 3 boyutlu yazıcılar sayesinde bu soruna bir çözüm bulmuş gibi görünüyor.

Tarayıcılar sayesinde ciltteki yarayı analiz eden Yoo, 3 boyutlu yazıcıdan hasar gören deriyi kaplayacak suni bir deri oluşturma hedefinde.

 

Protez kol

Sudan hükümeti tarafından isyancılara atılan bomba sonucu kollarını kaybeden 16 yaşındaki genç için 3 boyutlu protez kol üretildi.

 

3 Boyutlu yazıcının mucizelerinden faydalanan bir başka isim ise 4 yaşında bükük eklemlere sahip olan Hannah.

Wilminghton Robotic Exoskeleton sayesinde Hannah, kolunu istediği gibi hareket ettirebiliyor.

 

Burun

Çene alt kemiği implantı

Bir Cevap Yazın