Tercih Yapacaklar İçin Bölümlerin Bilinmeyenleri, Gerçek ve Komik Yüzleri

2960

Sonuçlar açıklandı, herkesi tercih heyecanı sardı. Hangi üniversiteye gitsem, hangi bölüme gitsem soruları sardı dört bir yanı. Hangi meslek gelecekte değerlenecek, hangisinin son 10 yılı? Bunları bilemeyiz. Ama biz size hangisi nasıl bir meslektir, bölüm ortamı nasıldır ve ne tür muhabbetlere maruz kalacaksınız bunları önceden söyleyebiliriz. Size tercihlerde ufakta olsa bir rehberlik edebiliriz. Gelin bazı mesleklere birlikte göz atalım.

#1 Tıp

Tercih Danışmanı (11)

Tabii ki her dönemin en revaçta olan mesleği. Dışarıdan beyaz yaka olarak gözükse de içi hiç öyle değil ya da bize yansıyanı o yönde. Bu bölümün özeti ise en az 6 yıl boyunca sandalyeye ve kitaplara bağlı olacağınız. Bizim size önerimiz kaliteli ve rahat bir sandalye alın ki bir yerleriniz çok acımasın.

#2 Elektrik Elektronik Mühendisliği

Tercih Danışmanı (7)

Harika bir meslek, harika bir bölüm; zaten lisede elektrik sınavlarından da 100 100 100 alırdım, hatta hoca da 100 verirdi diyorsanız işiniz iş. Bu bölüm de genellikle üniversitelerin belalı bölümlerinin başında gelir. Tabiri caizse baya bir dirsek çürütmeniz gerekebilir. Ayrıca eşinizin dostunuzun sen elektrik elektronik mühendisliği okuyorsun şu ampulü değiştirsene esprilerine maruz kalmamanız içten bile değil.

#3 Endüstri Mühendisliği

Tercih Danışmanı (15)

Bu adamlar harbi ne iş yapıyor ya? Cem Yılmaz’ın tabiriyle “Everything, little little into the middle” (Ortaya hepsinden az az). Şaka bir yana bütün mühendislik kolları hakkında bilgisi olan ve bir o kadar da havalı olan mühendislik dalıdır diyebiliriz. Diğer mühendislik öğrencileri iş imkanlarından dolayı genellikle kıskanır.

#4 Makine Mühendisliği

Tercih Danışmanı (1)

Bazıları buraya çılgın icatlar üretme amacıyla giderler, bazıları puanları tam geldiği için, bazıları ise ortamından dolayı seçerler burayı. Evet burasının ortamı pek fazla yerde yok. Öyle kızlı erkekli ortam sanmayın ama. Genellikle kahvehane ortamı gibi bir ortamı vardır. Kız mevcudiyeti fazla değildir. Bu durumu da bir yerden sonra kabullenir ve sürekli batak, pişti gibi oyunlar oynamaya başlarsınız.

#5 İnşaat Mühendisliği

Tercih Danışmanı (12)

Amele çavuşluğu diyebiliriz biraz da. Sen o kadar oku, ver baba dersleri .Sonra şantiyeye git, insanların başını bekle. Ama makine mühendisliğindeki gibi bir ortamı vardır. Bir de genellikle babası abisi filan inşaatla uğraşan insanlar tercih eder buraları. Bu yüzden ayrı bir elitlik vardır bu bölümde. Daha demin şantiyeyi kötüledik ama genellikle şantiyede olan gırgır şamata ortamı hiç bir ofiste olmaz. Tabii o kadar erkek başka nasıl vakit geçirecek.

#6 Çevre Mühendisliği

Tercih Danışmanı (2)

İnsanların gözünde potansiyel birer bahçıvansınız. Hani dünyayı kurtarmışsınız, çevreye duyarlı olmuşsunuz filan hepsi hikaye. Size gelecek muhtemel sohbetlerden birisi şöyle:

-Bende bir sardunya var da onu güneşe mi koysam yoksa karanlıkta mı tutsam?

+Nereden bileyim ben?

-Niye sen çevre mühendisi değil misin?

+Sen çok yanlış gelmişsin ya o ikisi çok farklı şeyler.

Her ne kadar böyle muhabbetlere maruz kalsanız da eğer bu bölümü seçerseniz dünyayı değiştireceğinize inanıyoruz.

#7 Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Tercih Danışmanı (3)

Baştan söyleyelim hava durumunu bu bölüm tayin etmiyor. Eğer öyle bir amacınız varsa çok yanlış gelmişsinizdir. Şaka bir yana sonuçta günlük hayatın her yerinde, her anında malzemeler kullanıyoruz. Ee bunları inceleyen dalda budur işte. O değil de kaç yıldır geleceğin mesleği diyorlar bu bölüm için. Umarız ki öyledir. Bu arada bu bölüm biraz ilgi ister .Bizden size söylemesi.

#8 Bilgisayar Mühendisliği

Tercih Danışmanı (13)

Buradan çıkanlar hep hacker oluyormuş. Şimdi bu bölüm mezunları Bill Gates gibi zengin oluyorlar ve paraya para demiyorlar. Bunlar aslında hep yalan. Siz bu bölümü yazıyorsanız tonlarca ödeve hazır olun. Bitmeyen projeler ve sürekli gelen sınavlarda cabası. Soğutmak gibi olmasın da bu mühendislik baya bir özveri istiyor. Yani uzun lafın kısası Microsoft Word’de harikalar yaratıyor olmanız bu bölüm için yetmeyecektir. Ama kendinizi başarılı bir biçimde geliştirirseniz kimse de önünüzü alamaz. Bir de arkadaşlarınız sizden sürekli format atmanızı bekleyebilirler, aldırış etmeyin.

#9 Gıda Mühendisliği

Tercih Danışmanı (16)

Buradan çıkanlar aşçı olmuyorlar o konuda bir anlaşalım. Yani iyi birer aşçı olabilirler ama o bölümle alakalı değil, kendileri istedi diye oluyorlar. Gıda mühendisi ne yapar diye sorarsanız da gıda mühendisi ağırlıklı olarak gıda maddelerinin üretiminde ve işlenmesinde rol oynar. Sektörle içli dışlı olduğundan kilo almaması içten değildir. Bizim size tavsiyemiz bu bölümü yazarsanız düzenli spor yapın, yoksa üzülebilirsiniz.

#10 Mimarlık

Tercih Danışmanı (8)

Harika yapıtları ortaya çıkaran, uzaktan gıpta ile bakılan ama yakından herkesi üzen bir bölüm. Bu bölümde uğraştığınız tek şey dersler ve maketler değil. Bu bölümde ekstradan hocalarla da uğraşmanız gerekecek. Hadi diyelim onlarla uğraştınız el işçiliğinizin baya iyi ve hayal gücünüzün uçsuz bucaksız olması gerekmekte. Bir de proje zamanları uykusuz geceler cabası. Ama stüdyo ortamı da genellikle çok rahat ve çok iyi bir ortam olur. Üstüne üstük çıkaracağınız şaheserler de cabası.

#11 Endüstri Ürünleri Tasarımı

Tercih Danışmanı (14)

“Bu bölüm ne yapıyor ya?” diye soruları cevaplamaktan ciğeriniz solacak. Siz o kadar şey tasarlayın ama insanlar ne yaptığınızı bilmesin iyi mi? Aslında iyi. Çünkü güzel bir tasarımla çoğu kişinin hayal bile edemeyeceği parayı götürme şansınız yüksek. Bu arada el işçiliğiniz ve hayal gücünüz yine çok önemli. Hocalar da cabası.

#12 İşletme

Tercih Danışmanı (4)

Buraya girdiniz mi sizi CEO olma heyecanı sarar. Herkeste okulu bitirince bir CEO olma tutkusu ve inancı vardır. Ama gel gelelim gerçek böyle değildir. Önce hayatın çemberinden geçmeniz ve diğer işletme mezunlarından ayrılmanız gerekmektedir. Sonuçta işletme diploması günümüzde açık öğretimle bile verilmektedir. Bizim size tavsiyemiz eğer bu bölümü okuyorsanız çevrenizi ve bilginizi olabildiğince geniş tutmanız. İşte o sizi belki bir CEO yapabilir.

#13 Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Tercih Danışmanı (9)

Bu bölümün bir diğer açılımı ise: Yiyos, İçiyos, Para vermiyos. Dışarıdan baya güzel gözüken bu bölümde içeriden hepimizi yakar. Çünkü mutfak bir sanat olduğu kadar ordu gibi düzenli bir yerdir de. Çarklardan biri düzgün dönmediği zaman maalesef sanat da lekelenir. Ama çıkan ürünün masaya gittiğinde verdiği o haz duygusu çoğu meslekte yoktur.

#14 Öğretmenlik

Tercih Danışmanı (6)

En kutsal meslektir. Hayalleriniz varsa kesinlikle gerçekleştirmeniz gerekir. Çünkü bir toplumu eğitmek büyük bir görevdir. Hele ki idealleriniz varsa (ki Türkiye’de idealden çok torpil konuşur da) bu büyük görev daha da tatlı bir hal alır. Ama bizim sizden ufak bir ricamız var. Olur da öğretmen olursanız kimseyi ilerde sınırdan bırakmayın.

#15 Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Tercih Danışmanı (10)

Herkesin gözünde profesyonel masör olarak görülmeye hazır olun. Birisi omzu tutulduğunda ya da bir yeri ağrıdığında ilk arayacağı kişi de siz olacaksınız. Bütün bu muhabbetlerin dışında iyi para var bu işin ucunda. Ama sizi şimdiden uyaralım. Bu mesleği seçerseniz sürekli fiziksel olarak büyük sorunları olan insanlarla uğraşacaksınız. Buna alışkın değilseniz kesinlikle uzak durun.

#16 Hukuk

i

Hollywood’dan aklınıza kazınmış sahneleri silin. Türkiye’de avukatlık o şekilde yürümüyor. Maalesef hava atacağınız ya da afra tafra yapacağınız bir juri yok. Biz de o işler çok farklı yürüyor. Maalesef hükumet yanlıları iş yapıyor günümüzde. Hele okurken daha zor. Sürekli yasalara çalışmak ve onları iyi kavramak gerekiyor. Ayrıca araştırma kişiliğinizi de baya bir kullanmanız gerekecek. İş olanağı için geniş bir çevreye sahip olmanız gerekmektedir.

Tabii ki her bölümü uzun uzadıya inceleyemedik. Bildiklerimizi ve özellikle revaçta olanları sizlerle paylaştık. Belki kariyer planlarınızda bir öncü olur kim bilir. Bizim size en önemli tavsiyemiz kesinlikle seveceğiniz işte çalışmanızdır.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir