TCMB Kararı Sonrası Dolar Ne Olur?

2033

Merkez Bankası Haziran ayı para politikası kararları açıklandı.
İşte soru ve cevaplarla TCMB kararları;

tcmb3

TCMB Faizleri Değiştirdi mi?

Beklendiği gibi faizler değiştirilmedi. Haftalık repo faizi %7.50, marjinal fonlama oranı %10.75, gecelik borç verme faizi %10.25, gecelik borçlanma faizi ise %7.25 seviyesinde sabit tutuldu. Ayrıca munzam karşılık ve ROK’larda da değişiklik yok.

Peki Karar Metni?

Çok önemli bir değişiklik yok. Hatta iki cümleye gelen güncelleme dışında Mayıs ayı karar metniyle aynı. TCMB gıda fiyatlarındaki düşüşün katkısıyla birlikte enflasyonun düşeceğini öngörüyor. Diğer yandan son zamanlarda kurlarda yaşanan oynaklığın çekirdek enflasyondaki iyileşmeyi geciktirdiğine vurgu yapıyor.

faiz tcmb

Dikkat Çeken Yorumlar Neler?

Önceki toplantı metninde olduğu gibi tüketici kredilerinin ılımlı seyrine, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmelere ve küresel belirsizlikler ile gıda fiyatlarındaki artışın temkinli bir para politikası gerektirdiğine dikkat çekilmiş. Seçim sonuçları veya politik belirsizlik ile ilgili bir yorum yok fakat Mayıs ayındaki toplantıda olduğu gibi yapısal reformların uygulamaya geçirilmesi büyüme potansiyelini artırır diyor Merkez.

dolar-yine-ucusa-gecti-

Piyasa Üzerindeki Etkisi Ne Oldu?

Kurlar üzerindeki etkisi çok sınırlı oldu. USDTRY ve EURTRY’de 40 – 50 pipslik yukarı yönlü bir hareket gördük kararların açıklanmasıyla birlikte fakat şu anda kararlar öncesi seviyelerinden çok uzakta değiller.

Peki Bundan Sonra Ne Olacak? Dolarda Hangi Seviyelere Dikkat Edilmeli?

Yazının devamı için tıklayın

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir