TCMB Faizleri Değiştirdi mi?

1419

tcmb4İşte soru ve cevaplarla TCMB kararları;

Merkez Bankası Temmuz ayı para politikası kararları biraz önce açıklandı.

TCMB Faizleri Değiştirdi mi?

TCMB ekonomiyi etkileyen son gelişmeleri değerlendirmek ve para politikası kararları için her ay toplanıyor. Temmuz ayı toplantısı kararları biraz önce açıklandı ve beklendiği gibi faizler değiştirilmedi. Haftalık repo faizi %7.50, marjinal fonlama oranı %10.75, gecelik borç verme faizi %10.25, gecelik borçlanma faizi ise %7.25 seviyesinde sabit tutuldu.

try2Peki Karar Metni?

Orada da çok önemli bir değişiklik yok. Hatta enflasyon ile ilgili bir yoruma gelen güncelleme dışında Haziran ayı karar metni ile aynı. Haziran ayı karar metninde 312 sözcük varken Temmuz ayı karar metninde 308 sözcük var. Yani o derece birbirine yakın karar metinleri. Dikkatlice okuduğumuzda tek fark olarak enflasyon ile ilgili bir yoruma gelen güncelleme dikkatimizi çekiyor.

Öne Çıkan Yorumlar Neler?

Tüketici kredilerinin ılımlı seyrine, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmelere ve küresel belirsizlikler ile gıda fiyatlarındaki artışın temkinli bir para politikası gerektirdiğine dikkat çekilmiş. Seçim sonuçları veya politik belirsizlik ile ilgili bir yorum yok fakat Haziran ayındaki toplantıda olduğu gibi yapısal reformların uygulamaya geçirilmesi büyüme potansiyelini artırır diyor Merkez.

Piyasa Üzerindeki Etkisi Ne Oldu?

Kurlarda son zamanlarda yaşanan yükseliş nedeniyle Merkez’in biraz şahinleşebileceği düşünülüyordu fakat öyle bir durum yok. Kararların kurlar üzerindeki etkisi çok sınırlı oldu. USDTRY ve EURTRY şu anda kararlar öncesi seviyelerinden çok uzakta değiller.

Bundan Sonra Ne Olacak?

TCMB gıda ve enerji fiyatlarındaki gelişmelerin enflasyonu düşüreceğini öngörüyor. TÜFE kilit veri olmaya devam edecek ve enflasyonda TCMB’nin istediği düşüş ortaya çıkana kadar dolar-yine-ucusa-gecti-merkez bankası faizleri sabit tutmayı tercih edebilir önümüzdeki toplantılarda da. Hem yüksek enflasyon hem de politik belirsizlikler kurlar yükselmeye devam etse de TCMB’nin faiz artırması önünde engel olmaya devam edecek gelecek bir kaç ayda.

Dolarda Hangi Seviyelere Dikkat Etmeli?

Daha çok iç riskler nedeniyle yükselişe geçen dolar bugün 2.7270 üzerine kadar çıkarak son 5 hafta zirvesini gördü. Koalisyon görüşmelerinin sonuç vermemesi erken seçim ihtimalini artıyor. İçeride politik belirsizlikler devam ederken Fed faiz artışlarına yaklaşıyor. Yani önümüzdeki süreçte doları daha da yukarılarda görürsek şaşırmayacağız. Bugün aşağıda 2.7150 bölgesi destek, yukarıda 2.7270 – 2.7250 bölgesi direnç olarak çalışabilir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir