TBMM’nin 26. Başkanı İsmet Yılmaz Oldu

1528

Genel seçimlerde sandıktan koalisyon çıkmasının ardından herkesin gözü Meclis Başkanlığı seçimlerindeydi. Partiler koalisyon için nabız yoklarken ve farklı koalisyon senaryoları üstünde çalışırken en önemli kavşak noktalarından biri de Meclis Başkanlığı seçimleri idi. Çünkü Meclis Başkanı seçimleri için de koalisyon gerekiyordu.

Screenshot_1

Daha önce yapılan ilk iki turda partiler kendi adaylarını destekledi ve adayların 367 oyu geçememesinin ardından 3. tur gerçekleşti. Üstteki görselden de anlaşılacağı üzere 3. turda Meclis Başkanının seçilebilmesi için 276 oy gerekiyordu. Yeter sayı sağlanamadığı için 4. tura geçildi ve bu turda en fazla oy alan aday seçilebilecekti.

meclis-baskani-ikinci-turda-da-secilemedi-138974

3. turda İsmet Yılmaz 259, Deniz Baykal 129, Ekmeleddin İhsanoğlu 80 ve Dengir Mir Mehmet Fırat 78 oy aldı. 4. tura ise en yüksek iki oy alan İsmet Yılmaz ve Deniz Baykal kaldı. Yapılan 4. turda İsmet Yılmaz 258 oy alarak Meclis Başkanlığına seçildi. Deniz Baykal ise 182 oy aldı.

https://youtu.be/QXYYOuBB_qo

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin HDP ile aynı tabloda olmamak için Deniz Baykal’a destek vermemesi ise muhalefetten tepki çekti.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir