Tavuk Kümesi Yapımı (resimli)

401

Tavuk Kümesi yapımı nasıl olmalı?

İdeal tavuk kümesi için nelere dikkat edilmelidir.

Organik tavuk yetiştiriciliği gün geçtikçe artan bir hobi şekli oldu. Evleri veya bahçeleri müsait olup sağlıklı yaşam konusunda belli çekinceleri olan ebeveynler çocuklarının sağlıklarını da göz önüne alarak sağlıklı tavuk eti ve sağlıklı yumurta tavuklarını en ideal şartlarda yetiştirmek için hobi amaçlı tavuk kümei yapımı ile ilgileniyorlar veya hazır olarak proje üzerinden yaptırmayı tercih ediyorlar. Bizde farklı tavuk cinsleri hakkında, tavuk cinslerinin yumurta verimleri konusunda oldukça popüler içerikler üreten sonbisey editörleri olarak en kolay, resimli tavuk kümesi yapımı konusunu da açıklığa kavuşturmak için araştırmalara başladı. Tavuk kümesi yaparken temel olarak dikkat edilmesi gereken bazı noktaları ve en uygun tavuk kümesi yapımı için gerekli kümes çiti, kümes teli, kümes filmi gibi malzemelerin fiyatları, nereden temin edilebilir gibi konuları araştırdık.

kümes-teli.jpg
İdeal tavuk kümesi nasıl kümes teli ile çevrilmeli ?

Tavuk kümesi nasıl olmalı ? sorusuna cevap aradıktan sonra Tavuk kümesi nasıl yapılır ? sorusuna farklı tavuk kümesi modelleri üzerinden araştırarak konuyu derinlemesine inceleyelim. Öncelikle tavuk kümesi güvenli, kolay kullanımı olan, kolay temizlenebilir ve içinde yaşayacak tavukların günlük temel ihtiyaçlarını sağlayacak etkin alan planlaması yapılmış olmalıdır. Bunun için tavuk kümesinin emniyeti için yırtıcı hayvanların girişini engelleyecek kümes teli ve kümes filmi ve kümes etrafında olası yırtıcı kedi, köpek, gelincik, tilki gibi hayvanların cins tavuklara zarar vermesini önleyecek temel önlemlerin alınmış olması gerekir. Kümes teli veya kümes etrafında hazırlanan beton tabanın tellerin altından toprağı eşeleyerek kümese girmeye çalışabilecek davetsiz yırtıcılar için en az 50 cm toprağa kümes telinin veya şap betonun derine devam ettirilerek emniyetin sağlanması asgari bir gerekliliktir.

tavuk-kumesi.jpg

Kümese tavukların rahatça girip çıkabilmelerini sağlayan kapı ve kümes çiti ile bahçenizin kalan kısmından tavuklarınızı ayıracak pratik ve kullanışlı kapı gereklidir. Farklı tavuk kümesleri modelleri üzerinden ihtiyacınıza ve bakmayı planladığınız tavuk ayısı ve tavuk cinslerine uygun olarak farklı modellerde tavuk kümesleri tasarlayabilirsiniz. En önemli önceliğiniz tavuk kümesi ile yumurta, süs veya etcil tavuk beslemek açısından tercihinizin ne olacağı yönünde başlangıçta kararınızı vermeniz gerekli.

tavuk-kumesi-nasil-olmali.jpg

Bu kümes modeli diğer kümes modelleri arasında yumurta tavukçuluğu için ve en az 10 tavuk beslenebilecek büyüklükte bir kümes modeli tavukların rahatça yemlenmesi ve gezinebilmesi için 4 m2 civarında yer ayrılan bu kümes projesi ile her gün aileniz için 6-7 yumurta alabileceğiniz ideal bir kümes modeli yapabilirsiniz.

tavuk-kumesi-nasıl-yapilir.jpg

Eski tip nostaljik bir kümes modeli ile yumurtaların höllük üzerinden yuvarlanarak rahatça yumurtalarınızı kümes içine girmeden toplayabileceğiniz bu dizayn yapılıp bittiğinde göz dolduran bir kümes modelidir.

pratik-tavuk-kumesi.jpg

Pratik ve kullanışlı bu kümes modeli ile 5-6 tavukluk küçük bir tavuk ailesini bahçenize misafir edebilirsiniz ancak kısa sürede yer darlığı nedeni ile kümesi büyütme ihtiyacı doğabilir.

kolay-tavuk-kumesi-modeli.JPG

Bu modelde pratikliği yanında kullanım kolaylığı ile 10 tavukluk bir tavuk kolonisi için kullanıma uygun görünüyor.

tavuk-kumesi-modeli.JPG

Evet işte profesyonel tavukçuluk yapmak, bahçesi ve ailesi geniş olan ve sağlıklı tavuk etine düşkün, düzenli omlet yapabilmek yanında üretimden gelen dinamizmini yakın çevresine günlük köy tavuğu temin ederek aile ekonomisine katkı sağlamayı düşünen tavuk hobicileri için önerebileceğimiz bu tavuk kümesi projesi ile rahatlıkla 20-25 tavuk yetiştirebilirsiniz. Bu kümes içinde etçil veya yumurta tavuk cinslerinden rahatça 25 tavuğun barınabileceği genişlikte prefabrik yapılı tavuk kümesi projesi ile hobi amaçlı tavuk yetiştiriciliği ile profesyonellik arasındaki ince sınırda kendinize bir yer edinebilirsiniz.

tavuk-kümesi-projesi.jpgTavuk kümesi yapımı için gerekli olan temel malzemeler gerek yapı marketlerin hazır ahşap doğrama reyonlarından veya mobilya sitelerinde ahşap, kereste doğrama satan dükkanlardan uygun fiyata temin edilebilir veya ihtiyaca göre proje dahilinde kestirilebilir. Çit veya kümes teli ise farklı genişlikte ve boyutlarda ülke genelinde Doğan tel örgü ve benzer şirketler tarafından metretul hesabı ile adrese teslim edilmektedir.

Türkiye’de tavuk eti tüketimi resmi rakamlar