Tavuk Kümesi Yapımı

691

Tavuk Kümesi nasıl yapılır ?

İdeal tavuk kümesi yapımı nedir ?

Organik tavuk yetiştiriciliği gün geçtikçe artan bir hobi şekli oldu. Evleri veya bahçeleri müsait olup sağlıklı yaşam konusunda belli hassasiyetleri olan ebeveynler çocuklarının sağlıklarını da göz önüne alarak sağlıklı tavuk eti ve sağlıklı yumurta için tavuklarını en ideal şartlarda yetiştirmek ve verimli, hobi amaçlı tavuk kümesi yapımı ile ilgileniyorlar veya hazır olarak proje üzerinden yaptırmayı tercih ediyorlar. Bizde farklı tavuk cinsleri hakkında, tavuk cinslerinin yumurta verimleri konusunda oldukça popüler içerikler üreten sonbişey editörleri olarak en kolay, resimli tavuk kümesi yapımı konusunu da açıklığa kavuşturmak için araştırmalara başladı. Tavuk kümesi yaparken temel olarak dikkat edilmesi gereken bazı noktaları ve en uygun tavuk kümesi yapımı için gerekli kümes çiti, kümes teli, kümes filmi gibi malzemelerin fiyatları, nereden temin edilebilir gibi konuları araştırdık.

Kullanışlı Tavuk kümes modelleri

kümes-teli.jpg

İdeal tavuk kümesi nasıl kümes teli ile çevrilmeli ? Tavuk kümesleri nasıl yapılmalı ? sorusuna cevap aradıktan sonra Tavuk kümesi nasıl yapılır sorusuna farklı tavuk kümesleri modelleri üzerinden araştırarak konuyu derinlemesine inceleyelim. Öncelikle tavuk kümesi güvenli, kolay kullanımı olan, kolay temizlenebilir ve içinde yaşayacak tavukların günlük temel ihtiyaçlarını sağlayacak etkin alan planlaması yapılmış olmalıdır. Bunun için tavuk kümesinin emniyeti için yırtıcı hayvanların girişini engelleyecek kümes teli ve kümes filmi ve kümes etrafında olası yırtıcı kedi, köpek, gelincik, tilki gibi hayvanların cins tavuklara zarar vermesini önleyecek temel önlemlerin alınmış olması gerekir.

kumes_modelleri.jpg

Kümes teli veya kümes etrafında hazırlanan beton tabanın tellerin altından toprağı eşeleyerek kümese girmeye çalışabilecek davetsiz yırtıcılar için en az 50 cm toprağa kümes telinin veya şap betonun derine devam ettirilerek emniyetin sağlanması asgari bir gerekliliktir.

tavuk-kumesi.jpg

Kümese cins tavuklar rahatça girip çıkabilmeli ve alt yapıyı sağlayan kapı ve kümes çiti ile tavuk çeşitleri için bahçenizde ayırdığınız  kısımdan tavuklarınızı kolaylıkla sınırlayıp ayıracak pratik ve kullanışlı bir kapı gereklidir. Farklı tavuk kümesleri modelleri üzerinden ihtiyacınıza ve bakmayı planladığınız tavuk ayısı ve tavuk cinslerine uygun olarak farklı modellerde tavuk kümesleri tasarlayabilirsiniz.

tavuk_kumesi_modeli.jpg

En önemli önceliğiniz tavuk kümesi ile yetiştirmeyi düşündüğünüz tavuk cinsleri için yumurta veya et verimi, süs tavukçuluğu gibi hangi tavuk ırkını beslemeyi düşündüğünüz önem kazanır. Bu  açıdan tavuk cinsi tercihinizin ne olacağı yönünde kararınızı en başından vermeniz gerekliliktir.

tavuk-kumesi-nasil-olmali.jpg

Bu kümes modeli diğer kümes modelleri arasında yumurta tavukçuluğu için ve en az 10 tavuk beslenebilecek büyüklükte bir kümes modeli tavukların rahatça yemlenmesi ve gezinebilmesi için 4 m2 civarında yer ayrılan bu kümes projesi ile her gün aileniz için 6-7 yumurta alabileceğiniz ideal bir kümes modeli yapabilirsiniz.

tavuk-kumesi-nasıl-yapilir.jpg

Eski tip nostaljik bir kümes modeli ile yumurtaların höllük üzerinden yuvarlanarak rahatça yumurtalarınızı kümes içine girmeden toplayabileceğiniz bu dizayn yapılıp bittiğinde göz dolduran bir kümes modelidir.

pratik-tavuk-kumesi.jpg

Pratik ve kullanışlı bu kümes modeli ile 5-6 tavukluk küçük bir tavuk ailesini bahçenize misafir edebilirsiniz ancak kısa sürede yer darlığı nedeni ile kümesi büyütme ihtiyacı doğabilir.

kolay-tavuk-kumesi-modeli.JPG

Bu modelde pratikliği yanında kullanım kolaylığı ile 10 tavukluk bir tavuk kolonisi için kullanıma uygun görünüyor.

tavuk-kumesi-modeli.JPG
Eğer yumurta tavukçuluğu yapmayı düşünüyorsanız elbette yumurtaların salimen toplanmasını güvenceye almanız gerekir. İşte bol saman ve odun yongası ile desteklenmiş bir yumurta toplama düzeneği ile 10-15 tavuk kapasiteli dekoratif bir kümes planı.

tavuk_kumesleri.jpg

Evet işte profesyonel tavukçuluk yapmak, bahçesi ve ailesi geniş olan ve sağlıklı tavuk etine düşkün, düzenli omlet yapabilmek yanında üretimden gelen dinamizmini yakın çevresine günlük köy tavuğu temin ederek aile ekonomisine katkı sağlamayı düşünen tavuk hobicileri için önerebileceğimiz bu tavuk kümesi projesi ile rahatlıkla 20-25 tavuk yetiştirebilirsiniz. Farklı tavuk cinsleri arasından seçeceğiniz 20-25 yarka tavuk ile rahatlıkla ayda 300-500 yumurta alabilirsiniz. Bu kümes içinde etçil veya yumurta tavuk cinslerinden rahatça 25 tavuğun barınabileceği genişlikte prefabrik yapılı tavuk kümesi projesi ile hobi amaçlı tavuk yetiştiriciliği ile profesyonellik arasındaki ince sınırda kendinize bir yer edinebilirsiniz.

tavuk-kümesi-projesi.jpgTavuk kümesi yapımı için gerekli olan temel malzemeler gerek yapı marketlerin hazır ahşap doğrama reyonlarından veya mobilya sitelerinde ahşap, kereste doğrama satan dükkanlardan uygun fiyata temin edilebilir veya ihtiyaca göre proje dahilinde kestirilebilir. Çit veya kümes teli ise farklı genişlikte ve boyutlarda ülke genelinde Doğan tel örgü ve benzer şirketler tarafından metretul hesabı ile adrese teslim edilmektedir.

Türkiye’de tavuk eti tüketimi resmi rakamlar

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir