Süs Tavuk Cinsleri

102442

Tavuklar sadece yumurtaları ve etleri için üretilmez bazı tavuk cinsleri sadece güzel ve süslü görüntüleri sebebiyle de yetiştirilir. Ancak öyle tavuk türleri ve tavuk ırkları mevcut ki gördüğünüzde bir hayli şaşkınlığa uğrayacaksınız. Tavuk ırklarına göre çeşit çeşit dış görünüşe sahip olan süs tavukları bizleri şaşırtmakla kalmıyor harika görüntüleri, süslü tüyleri ve kendilerinden emin duruşları ile adeta büyülüyorlar. Eğer cins tavuklara meraklı iseniz ve imkanınız var ve bu güzel süs tavukları ve cins tavuklar ile ilgilenip kendinize bir hobi kümesi kurmayı düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre. Aslında kimi tavuk ırkları irilikleri, kimi tavuk ırkları bol yumurta verimleri ile ünlüdür ve dünyada bilinirler. Bazı tavuk ırkları ise çok sayıda yumurta vermesiyle ön plana çıkarken bazıları da süs tavuğu olarak karşımıza çıkıyor. Hangi tavuk çeşitlerinin hangi amaç ve gaye için yetiştirileceğine  çoğunlukla bu konuda bilgi sahibi başka yetiştiriciler aracılığı ile karar veriliyor.Öncelikle hangi tavuk cinsleri veya süs tavukları mı? yumurta tavukçuluğu mu? konusu ise tavukçuluk hobisi  alanında bile hala tartışmalı konulardan birisi öyleyse önce temin edebileceğiniz yerli ırklar veya temini zor fakat yetiştirmesi keyifli olan yabancı tavuk ırkları yetiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Tavuk Cinsleri

#1 Japon türü olan Onagadori, olgunlaşma süresince kuyruğu uzayan tavuk cinslerine dahildir. Yirmi yıla kadar aşayabildikleri gibi kuyrukları bu sürede 14 metreye kadar uzayabilir.Kuyruklarının uzunluğu ile bilinen Onagadori tavuk türleri menşei Japonya olarak kabul edilse de bazı üreticiler Phoenix ırkı ile karıştırabilir.

enhanced-13428-1405649382-3

#2 Endonezya kökenli bir tavuk türü olan Ayam Cemani genetik yapısında fazla pigment salgısı nedeniyle tamamen siyahtır. Bu bir hastalık türü olan pigment eksikliğinin tersi bir durum olup pigment noksanlğı bulunsa Albinizm görülmesi gerekirken Java adasında bol miktarda bulunan Ayam Cemani tavuk cinsleri pigment fazlalığı nedeniyle koyu renklidir. Bu tavuk cinsi Uzak Doğudan Endonezya’da sömürgecilik yapan Hollandalı sömürgeci tacirler tarafından Hollanda ve sonrasında Avrup’ya ilk olarak getirilmiştir. Hollanda genelinde artan popülaritesi ile buradan İngiltere ve kıta Amerika’ya yayılan bu kara tavuk insanın sahip olmak isteyeceği ender tavuk cinsleri arasında yer almaktadır.

enhanced-14287-1405657447-1

#3 Altın Benekli Wyandotte tavuğu Amerika Birleşik Devletleri kökenli bu iri tavuk cinsi yüksek yumurta ve et üretimi ile soğuk havalarda da devam eden yumurta verimiyle ünlüdür. Yılda 300 adet yumurta verimine ulaşabilen wyandotte cinsi tavuklar 5-7 kilo arasında bir et verimine de sahiptirler.
enhanced-21809-1405709083-17
#4 Transilvanya Çıplak Boyunlu tavuğunun; hindi ile tavuk melezi olduğu yönünde bir inanış vardır. Bu kadar değişik bir yapıda olmasına rağmen etcil bir tavuk cinsi olması hindi melezi olduğunu düşündürmektedir.

enhanced-22445-1405652430-1

#5 Altın Polonya tavuğu, kafasının üstündeki tüyleriyle ünlüdür. Polonya Tavuğu kıvırcık ve süslü kafaları ile oldukça ‘cool’ görüntüleri ile sanki bonus kafalı banka reklam filminden kaçıp gelmiş gibi bir hali vardır. Bu fiyakalı tavuk elbette kümesinizin en havalı tavuğu olmaya aday olup eğer bulabilirseniz bir tane edinmeniz siz ve dostlarınız için büyük bir seyir keyfi oluşturur.
enhanced-17879-1405653999-9

sus_tavuklari

polonya_tavugu

#6 Serama türleri ise süs tavuğu olarak bilinir yumurta ve et veriminden ziyade güzellikleri ile ön plandadırlar.

enhanced-28504-1405651747-1

 

#7 Çin kökenli Silkie Bantam türü, 5 tırnaklı olmasıyla ve beyaz tüyleri ile tanınır. Diğer tavuklar 4 tırnaklıdır bu beyaz renkli ve tüyleri ipek gibi parlak ve kabarık tavuk cinsi kümesinizde harika bir tavuk ırkının güzel temsilcisi olarak bulunabilir.enhanced-31029-1405650199-1
#8 Belçika Sakallı Tavuğu ise sakal ve paça tüyleri ile bilinir.

enhanced-1168-1405655131-10

#9 Favorella türü ise irilikleri ile dikkat çeker. Bu tür oldukça iyi bir çiftlik tavuğu olup et verimi ön plandadır.
Salmon_Faverolles_cock_and_hen
#10 Görüntüsünün güzelliği yanında Sebright türü, üretiminin zorluğu ile bilinen bir tavuk türüdür. Sebright tavuğu günümüzde bilinen en eski Britanya kökenli tavuk türü olup horozları bilinen horoz tipolojisinde olmayıp horozunu genellikle tavuklardan ayırmak zor olur. Ne klasik bir yumurta tavuğu nede etçil bir tavuk türü olmayıp temelde üretilmesinin zorluğu ile bilinirler.

grid-cell-1254-1405712507-16grid-cell-1254-1405712505-13

#11 Brahma tavuğu türleri ise en iri türlerdendir. Amerika Birleşik Devletleri kaynaklı olan bu tavuk türünün horozları 5,5 kg,tavukları ise 4,5 kg ağırlığa ulaşabilir. 1880-1930 yılları arasında Birleşik Devletlerin temel kümes hayvanı eti kaynağı olan bu tavuk cinsi haftada 4-5 yumurta verimine ulaşabilir.

enhanced-8664-1405654942-1

#12 La Flèche adlı bu Fransız türü ise v şekilli ibiği ile şeytan kafası olarak bilinir. Sert bakışlı bu Fransız ırkını kümesinizde bulundurmanız gerçek bir hayvansever ve hobi kümes sahibi olarak size ayrı bir prestij kazandırabilir. Et tutan bir tavuk ırkı olan la fleche güzel ve etçil bir tavuk ırkıdır.

800x600px-LL-2b0276e0_la_fleche-31743-117657

#13 Denizli ilimizin meşhur ve asil horozunu burada bahsetmeden geçmek istemiyoruz harika bir duruş asil bir cins tavuk yani horoz arıyorsanız doğru yerdesiniz.

sus-tavuk-cinsleri

#14 Australorp cinsi tavuklar isimlerinden de belli olduğu gibi Avusturya kökenli bir tavuk ırkıdır. Ari bir tavuk ırkı olup olmadığı bilinmez fakat 365 günde 364 yumurta yumurtlayarak yeni bir dünya rekoruna sahip olan nefis bir yumurta tavuk cinsi olduğu muhakkaktır.australorp

gockel-tavuk-cinsi

#15 Sussex tavuk ırkı veya light sussex tavuk cinsleri oldukça gösterişsiz bir tavuk cinsi olmasına rağmen yüksek yumurtlama ve et verimi açısından hobi ve ticari üretim yapanların her zaman kümeslerinde bulundurmak istedikleri bir tavuk cinsidir. Light sussex beyaz rengiyle öne çıkarken çilli veya gümüşi renkte sussex tavuk cinsleri mevcuttur. Yılda 250 adet yumurtlama oranına ulaşan sussex tavuk cinsleri aynı esnada verimli bir et tutma özelliği gösterir.

sussex-tavuk

 

Çevrenizde  sizin gibi cins tavuklar veya süs tavukları konusunda merakı ve bilgi edinme ihtiyacı olan arkadaşlarınız ve dostlarınız varsa ve yakın zamanda onlar da kümes kurup tavuk yetiştirmeye ilgi duyuyorsa  tavuk yetiştirmekte temel hedeflerine göre farklı tavuk cinsleri seçim kararı almak konusunda onlara da  faydalı olacak bu yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanızı öneririz.

Gelen Aramalar:

tavuk cinsleri, tavuk çeşitleri, sus tavuklari, tavuk türleri, cins tavuklar

Bir Cevap Yazın