Süs Tavukları Cinsleri

85549

Tavuklar sadece yumurtaları ve etleri için üretilmez bazı tavuk cinsleri sadece güzel ve süslü görüntüleri sebebiyle de yetiştirilir.Ancak öyle tavuk türleri var ki gördüğünüzde bir hayli şaşkınlığa uğrayacaksınız. Irklarına göre çeşit çeşit dış görünüşe sahip olan süs tavukları bizleri şaşırtıyor. Kimi tavuk ırkları irilikleri, kimi tavuk ırklarıysa süslü görüntüleri ile ünlü. Dolayısıyla tavuğun kullanım amacına göre tavuk cinsleri önemli rol oynamakta. Bazı tavuk ırkları çok sayıda yumurta vermesiyle ön plana çıkarken bazıları da süs tavuğu olarak karşımıza çıkıyor. Hangi tavuk çeşitlerinin hangi kullanım alanlarında daha iyi olduğu konusu ise tavukçuluk alanında hala tartışmalı konulardan birisi.

Tavuk Cinsleri

#1 Japon türü olan Onagadori, olgunlaşma süresince kuyruğu uzayan tavuk cinslerine dahildir. Yirmi yıla kadar aşayabildikleri gibi kuyrukları bu sürede 14 metreye kadar uzayabilir.Kuyruklarının uzunluğu ile bilinen Onagadori tavuk türleri menşei Japonya olarak kabul edilse de bazı üreticiler Phoenix ırkı ile karıştırabilir.

#2 Endonezya kökenli  tavuk türü olan Ayam Cemani genetik yapısında fazla pigment salgısı nedeniyle tamamen siyahtır. Java adasında bol miktarda bulunan Ayam Cemani tavuk cinsleri arasında Avrupa’ya Hollandalı yetiştiriciler tarafından ilk olarak getirilmiştir.

#3 Altın Benekli Wyandotte tavuğu Amerika Birleşik Devletleri kökenli bir iri tavuk cinsi olup, yüksek yumurta ve et üretimi ile soğuk havalarda da devam eden yumurta verimiyle ünlüdür.
#4 Transilvanya Çıplak Boyunlu tavuğunun; hindi ile tavuk melezi olduğu yönünde bir inanış vardır.

#5 Altın Polonya tavuğu, kafasının üstündeki tüyleriyle ünlüdür.
#6 Serama türleri ise süs tavuğu olarak kullanılır.

 

#7 Çin kökenli Silkie Bantam türü, 5 tırnaklı olmasıyla bilinir. Diğer tavuklar 4 tırnaklıdır.
#8 Belçika Sakallı Tavuğu ise sakal ve paça tüyleri ile bilinir.

#9 Favorella türü ise irilikleri ile dikkat çeker.
#10 Görüntüsünün güzelliği yanında Sebright türü, üretiminin zorluğu ile bilinen bir tavuk türüdür. Sebright tavuğu günümüzde bilinen en eski Britanya kökenli tavuk türü olup horozları bilinen horoz tipolojisinde olmayıp horozunu genellikle tavuklardan ayırmak zor olur. Ne klasik bir yumurta tavuğu nede etçil bir tavuk türü olmayıp temelde üretilmesinin zorluğu ile bilinirler.

#11 Brahma tavuğu türleri ise en iri türlerdendir. Amerika Birleşik Devletleri kaynaklı olan bu tavuk türünün horozları 5,5 kg,tavukları ise 4,5 kg ağırlığa ulaşabilir. 1880-1930 yılları arasında Birleşik Devletlerin temel kümes hayvanı eti kaynağı olan bu tavuk cinsi haftada 4-5 yumurta verimine ulaşabilir.

#12 La Flèche adlı bu Fransız türü ise v şekilli ibiği ile şeytan kafası olarak bilinir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here