Tarihten Bugüne Kahve Falı

1557

İnsanların çoğu kahve falına meraklıdır. Geleceğimizi öğrenmek, hadi öğrenmek demeyelim de birileri tarafından tahmin edilmesi hepimizin ilgisini çeker.. 

Peki ya nerden çıktı bu kahve falı?

8. Yüzyıl’da bir çoban, bir çalıya ait kırmızı meyveyi yedikten sonraki sakinliğini ve rahatlamasını anlayamamış ardından çok hareketli olan atlarına yedirince kahvenin uyarıcı ve rahatlatıcı etkisiyle tanışmıştır. 

kahve_nedir_icon_kahve_kibris-500x375

Kahve’yi ilk olarak işleyip içmeye başlayan Yemen‘deki sufi tarikatı olmuş, ardından 1470’li yıllarda Aden’de, 1510’da Kahire’de 1511’de Mekke’de görülmüştür.

1517 yılında Yavuz Sultan Selim seferlerini doğuya doğru yaptığından birçok özgü şeyle karşılaşmıştır. Kahve çok kısa bir zamanda Osmanlı sarayına da girmiştir, saray mutfağının yıldızlarından olmuş ve saraya “kahveci başı” diye bir rütbe kazandırmıştır.

Kahvenin nereden çıktığına biraz değindikten sonra asıl konumuz kahve falına gelebiliriz.

Kahve falı Osmanlı sarayından çıkıp günümüze kadar ulaşmıştır. Birçok müzede fal baktıran kadın tablosu görebilirsiniz.

7_fal_2520bakan_2520sultan_kamil_aslanger-500x388

698386Sanstitre8-500x389

Peki ya falcılar geleceği görebilir mi? Dedikleri nasıl çıkıyor dediğinizi duyar gibiyim.

Falcının dediklerinin çıktığını sanmamızın tek sebebi bir çoğumuz bunlara inanması ve hayatını fala göre yönlendirmesidir. Aslında bu bir nevi bizim içimizdeki gücü fark etmeden kullanmamız. Hissetmeyi, konuşmadan önce gözlem yapmayı, yoğunlaşmayı ve en önemlisi evrene yansıttığımız enerjiyi kullanmayı bilmememiz. Falcı dediğimiz insanlar, geleceği değil; hissetmeyi, yoğunlaşmayı ve telepati dediğimiz iletişimi kullanmayı bilen insanlardır. Fala bakmaya başladığında senin tepkin çok önemlidir. Çünkü falcıya kendini değil zihnini kaptırırsın. Yoğunlaşırsın ve o sırada farkında olmadan zihnin, karşı tarafla iletişime geçer. “Bildi” dediğiniz şeyler aslında sizin farkında olmadan söylediklerinizdir.

İnsan, bedenini ve zekasını geliştirdiği gibi hislerini de geliştirebilir. Bunun için yoğunlaşmak ve içimizdeki enerjiyi hissetmek yeterli olacaktır. Hepimizin içinde bize ne yapmamız gerektiğini söyleyen gizli bir falcı vardır zaten.

Bu arada 3 vakte kadar kısmetiniz olduğunu söylemiş miydik? 🙂

kahve-fali-nasil-bakilir-406x300

Bir Cevap Yazın