8 Adımda Su Orucu Diyeti

14637

Obezitenin gün geçtikçe arttığı ülkemizde her gün farklı farklı diyet programlarıyla karşılaşıyoruz. Peki hangi diyet programı bize daha uygun? Ortalama 45 yaşından sonra tansiyon, kolesterol, alerjik astım gibi farklı farklı hastalıklar peşimize takılıyor. Bu nedenle kendimize en uygun diyet programını doğru seçmeliyiz. “Su orucu” sadece zayıflamak için uygulanmıyor, hastalıkları da tedavi ediyor. Dünyada birçok ülkede kliniklerde uygulanıyor. Türkiye’de ise bu yöntemi uygulayanların sayısı gün geçtikçe artıyor.

#1 “Şifa orucu” adlı yöntemin ramazan ayında tutulan oruçla hiçbir ilgisi yok.

şifa orucu

Su orucu bir diğer adıyla şifa orucu detokstur. Ancak kesinlikle bir doktor ve detoks uzmanı eşliğinde yapılmalı. Bir anda uzun süreli su orucu, kişiyi zorlayabilir ancak başlangıçta bir gün, üç gün gibi sürelerle yapılabilir.

#2 Bu oruç, 1-3 gün arası değişen sürelerde tutuluyor.
su orucu faydaları

Günlük 2-3 litre su içiliyor. Eğer çok fazla kahve, alkol, şekerli gıdalar, et tüketiyorsanız başta mide bulantısı, baş ağrısı, yorgunluk gibi şikayetler görülebilir

 

#3 Her saat başı su içmek suretiyle uygulanıyor.

su orucu nedir

#4 Şifa orucu sayesinde birçok organın fizyolojik sakinlik kazandığı iddia ediliyor.

su orucunun faydaları

#5 Önce pişmemiş meyve ve ham sebze yiyorsunuz.
su orucu

Akşamında 1 kaşık İngiliz tuzunu 1 bardak suda eritip içiyorsunuz. Bu bağırsaklarınızı temizliyor. Sindirim sırasında vücudunuz çok büyük bir enerji harcar. Su orucunda sindirime enerji harcanmadığı için vücut bu enerjiyi başka yerlerde, örneğin kendini tamiratta kullanır.

#6 2.günden itibaren her sabah yarım çay bardağı hazırlamış olduğunuz limonatadan içiyorsunuz

su diyeti

Bu limonatayı 2 limon sıkıp 1 litre suya 2-3 kaşık kaliteli bal koymak suretiyle hazırlıyorsunuz.

 

#7 Ancak bu diyet uzun süre yapmaya kalkışılırsa rahatsızlıklar baş gösterir.
su orucu diyeti

Uzun süre sadece su tüketmek her türlü rahatsızlığa davetiyedir. Kas kaybına, protein eksikliğine, vücudun temel taşlarının erimesine, erken yaşlanmaya neden olur.  Ayrıca tıbbi bir durum olarak su zehirlenmesi bulguları oluşabilir ki bu durumda beyin fonksiyonları ve böbrekten toksik madde atımında ciddi problemler baş gösterebilir.

#8 Uzmanlar bu oruca son çare olarak başvurulması gerektiğinin altını çiziyor.

su orucu