Sonbahar Ekinoksu

2415

Sonbaharın başlangıcını ne gün bilirsiniz? Sarı sarı yaprakları yerlerde gördüğünüz ilk gün müdür, yoksa ‘üzerime hırka da alayım ne olur ne olmaz’ dediğiniz ilk gün mü? ‘Sonbahar ekinoksu‘ nedir hiç duydunuz mu peki?

Sonbaharın başlangıcının dünya literatüründeki ilk günü 23 Eylül’dür. 23 Eylül’ün bir diğer adı da Sonbahar ekinoksudur.

Sonbahar ekinoksu
Sonbahar ekinoksu

Peki nedir Sonbahar Ekinoksu?

Dünyada gecenin gündüze denk olduğu en demokratik 2 günden biridir desek yalan olmaz. Birinci gün ilkbaharın ilk günü kabul edilen 21 Mart ekinoksudur. İlkbahar ve sonbahar ekinoksu arasında 180 gün bulunmakta, arada kalan 5 günlük fark ise dünya yörüngesinin elips olmasından kaynaklanıp yaz mevsimine dahil edilmektedir. Önümüz güz mevsimi olduğu için Sonbahar ekinoksuna bilimsel açıdan baktığımızda;

Sonbahar ekinoksu tarihi 23 Eylül itibariyle güneş ışınları Ekvator’a dik açıyla gelmeye başlayacak ve Kuzey Yarım Küre kışın habercisi sonbaharı yaşamaya başlayacaktır. Güney Yarım Küre ise tam tersi olacak yazın habercisi ilkbahar beklenecektir.

Ekinokslarda dünyanın aydınlık yüzüyle karanlık yüzünü ikiye ayıran ve aydınlatma çemberi diye tabir edilen ince hat kutup noktalarına teğet geçecek, güneş ışınları iki kutup noktasına da değecektir. Dünyada gece ve gündüz böylece birbirine dengelenecektir. Kuzey Kutbu’nda 6 aylık gece, Güney Kutbu’nda 6 aylık gündüz başlayacaktır.

17. yüzyıldan bu yana takvimlerin, dünya, ay ve güneşin hareketlerinin, gökyüzündeki birbirlerine yakınlaşma hızlarıyla ölçümlendiği bilinmektedir. ‘Kepler Yasası’ diye anılan bu teoride Temmuz ve Ocak ayları esas alınarak dünya ve güneş yakınlaşmasıyla mevsim döngüleri ve tabii ekinokslar ortak bir bilim gerçeğine dönüşmektedir.

sonbahar ekinoksu
sonbahar ekinoksu

Sonbahar Ekinoksunda dünya neler yaşar?

Sarı yapraklardan bahsederek anlatmaya başlamışken, depresyon mevsimi de denilen sonbaharın başlangıcı 23 Eylül’de ve buna yakın günlerde ayın en parlak hallerine tanık olacak, hatta dünyaya yakın gezegenlere daha yakınmış gibi hissedeceksiniz.

Gölge boyları eriyip giderken, yağmurun ve bereketin arttığını da göreceksiniz. Eski çağlardan beri, eski bilimin dediği, bildiği şekilde coşkulu ritüellerle kutlanan ilkbahar ve sonbahar ekinoksu gece ve gündüz dengesi olduğu gibi insan ruhunun da dengesi sayılmıştır. Sonbahar ekinoksu da zaten denge burcu olan Terazi’de mevzilecektir. Dünyanın aydınlık ve karanlık yüzleri eşitlendiği gibi zihin de eşitlenecektir. Eski tarım toplumlarında, özellikle de Pagan inanışlarında sonbahar ekinoksu evlerin sonbaharın sarı yaprakları, mirver çiçeği meyveleri, tahıllarla süslenmesiyle karşılanmış, tütsüler yakılarak dualarla gelen mevsime ‘hoş geldin’ denilmiştir. Bereket çağırmak için kuru üzümle ve balla tatlandırılan çöreklerle ve bitkisel içkilerle kalabalık sofralar kurulmuştur. Bağbozumları ve hasatların bitimi, sevgililerin kavuşması gibi önemli kutlamalar da ekinokslara denk getirilmiştir.

sonbahar ekinoksu

İran’da güneş takviminin hesaplamasıyla 23 Eylül sonbahar ekinoksu ve 22 Ekim arasındaki ay ‘Mihr’ ayıdır ve kutlama gelenekleri günümüzde de devam etmektedir. Mihr, içinde güneş ve aşk barındıran demektir.

21 Mart ilkbahar ekinoksu ise çok ötelerden beri ‘Nevruz’ olarak kutlanmaya ve ateşten atlama gibi geleneklerle gündem yaratmaya devam etmektedir.

Kuzey Kutbu’nda batan güneşin, Güney Kutbu’nda aynı anda doğması ve Kuzey Yarım Küre’de sonbahar ekinoksu olarak karşılanan döngünün Güney Yarım Küre’de ilkbahar ekinoksu olarak karşılanması dünyanın payına düşen eşitliktir.

2016 yılı sonbahar ekinoksu  22 Eylül 2016, perşembe saat 17:21 de oluşur.

Sonbahar ekinoksuyla ilkbahar ekinoksunu aynı kılan unsurlar nelerdir?

Ekinoksun ‘eşitlenme’ olduğunu var sayarsak 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde günler 12 saat geceye, 12 saat gündüze bölünür, her iki ekinoksta da güneş ışınları Ekvator’a dik açıyla gelir.

Her iki tarihte de bahar müjdelenir. Soğuğa geçen ılık, sıcağa geçen esintiyle kış ve yaz gibi sert etkili mevsimlere hazırlar, alıştırır.

Dünyadaki gel-git’lerin oranında artışlar gözlenir.

Doğadaki değişimler, insan ruhundaki değişimlerin aynası gibidir. Bedenlerin de ilkbahar ve sonbahar gibi dirilişleri olduğu ve mevsimsel döngülerden hem dış, hem de içsel anlamda etkilendiği artık bilim tarafından da onaylanmıştır. Kuru yaprakların habercisi sonbahar ekinoksuyla ilgili gök bilimle ilgilenen astrologların da bizlere önerileri var;

Ekinoksta dünya manyetik alanında bir azalma olurken biz insanların yüksek boyutlara ulaşması daha da kolaylaşıyor. Ekinokslarda iyi düşüncelerinizi güçlendirin, söylediklerinizi iyi seçin, bol bol dua edin ve açılan enerji kapılarından girmeye çalışın! Çünkü sadece senede iki defa evren dünyaya eşitlikçi davranıyor. Sonbahar ekinoksu senenin son ekinoksu olsa da bahar getiriyor ya yine, bu özel günün kıymetini bilin çünkü bu özel günde olan değişikliklere sadece bizler değil bütün dünyanın gözü üstünde olan Google gibi arama motorları dikkat çekmek için özel doodle hazırlıyorlar.

Farklı yıllarda sonbahar ekinoksunun dönüm günlerinde 23 Eylül veya birgün öncesinde google hazırladıkları özel doodle ile sonbahar ekinoksunun önemini bütün dünyaya tek bir elden duyurmuş oldu. 2016 sonbahar ekinoksu için goole yeni bir doodle hazırlar mı? bilinmez fakat arşivimizde farklı yıllara ait sonbahar ekinoksu temalı doodle örnekleri mevcut ve onlardan bazıları:

sonbahar-ekinoksu-doodle

sonbahar-ekinoksu-doodle

sonbahar-ekinoksu-doodle

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir