Sizi Şaşırtacak 14 Uluslararası Yemek Kuralı

3929

Yemek yeme ve sofra adabı her ülkede hatta ülkenin kendi içindeki bölgelerde bile farklılık gösterebiliyor.

Bizim kültürümüzde sofra adabı önemli. Zaten bizler de ‘aman çocuğum kibar ol, görgü kurallarına uy, kabalık etme’ şeklinde büyütülmedik mi? Kendi evimizde dilediğimiz gibi yemeğimizi yesek de, dışarıda olduğumuzda en azından bildiğimiz kurallara dikkat etmeye çalışıyoruz.

Peki ya yurt dışında? Bambaşka kültür bambaşka alışkanlıklar…

Uygulayıp, uygulamamak size kalsa da biz, gittiğiniz ülkelerde turist olduğu için hoşgörülen insan olmamanız için küçük bir araştırma yaptık. Bazı kurallar çok saçma olsa da yapacak bir şey yok. Bu da onların kültürü diyor listemize başlıyoruz.

 

# 1 – Tayland: Yemeğinizi asla çatalla yemeyin

Bizim kültürümüzde yemeği kaşıkla yemek ne kadar görgü dışı bir kuralsa Tayland’da da yemeği çatalla yemek o kadar görgü dışı bir kural. Çatalınızı sadece kaşığınıza yemeğinizi daha rahat koymak için kullanın.

tayland Sizi Şaşırtacak 14 Uluslararası Yemek Kuralı

#2 – Japonya: Asla chopsticklerinizi pirincinize dik bir şekilde koymayın.

Aman siz siz olun pirinç lokmalarınız arasında elinizdeki chopsticklerinizi asla dik bir şekilde kasenize koymayın. Son derece kibar olan Japonları bu davranışınız derinden yaralayacaktır.

japonya kural Sizi Şaşırtacak 14 Uluslararası Yemek Kuralı

#3 – Hindistan: Asla sol elinizle yemeyin

Hindistan’da bırakın sol elinizle yemeyi tabağınıza bile sol elinizle dokunmayın. Saçma bile olsa Hintliler nedense sol eli kirli işlerle özdeşleştirmişler. Hatta Hintlilerle iş yapıyorsanız önemli dokümanları bile sağ elinizle vermeniz daha şık olur.

hindistan Sizi Şaşırtacak 14 Uluslararası Yemek Kuralı

 

#4 – Gürcistan: Şerefe yapmadan asla şarabınızı içmeyin

Yeme içme konusuna oldukça düşkün olan Gürcüler sofra kültürü ve adabı konusunda oldukça hassaslar. Özellikle Supra (Geleneksel Gürcü Yemek Bayramı) Bayramı’nda şerefe yapmadan şarap içmek de ayıpların en başında geliyor. Ee her seferinde şerefe yapılmasını beklemek biraz sıkıcı olsa da büyük yudumlar alarak bu durumu daha katlanılır hale getirilebilir.

supra Sizi Şaşırtacak 14 Uluslararası Yemek Kuralı

#5 – Meksika: Taco’nuzu asla çatal bıçakla yemeyin

Taconuzu yerken salsa sosunun, kızarılmış Meksika fasulyesinin elinize bulaşmasını, üstünüze dökülmesini istemediğinizi tahmin edebiliyoruz ama ne yazıkki Meksika’da taconuzu çatal bıçakla yemek yanlış, aptalca hatta biraz burnu havadalık olarak görülüyor. Kibar olun ve elinizle yiyin.

Taco1 Sizi Şaşırtacak 14 Uluslararası Yemek Kuralı

#6 – İtalya: Cappuccino’nuzu sadece öğleden önce için

İtalyanlara göre günün geç saatlerinde içilen cappuccino mideyi ağrıtır. Genel olarak İtalyanlara baktığınızda gündüz 3’ten ya da ağır akşam yemeklerinden sonra cappuccino içeni bulamazsınız. Zaten bunu yapanı gördüyseniz onlar da büyük olasılıkla turisttir. Tercih bu saatlerde espresso yönünde olmalıdır.

italya kahve Sizi Şaşırtacak 14 Uluslararası Yemek Kuralı

#7 – Fransa: Ekmeğinizi asla başlangıç olarak yemeyin.

Genel olarak bizim kültürümüzde ekmek yemeğin başında sonunda ortasında kısaca her anında yenebilen bir yiyecek ama Fransa’da bu durum biraz farklı. Ekmek genel olarak da yemeğin son servisi olarak gelen peynir servisinde yenmesi gereken bir refekatçi konumunda.

fransa Sizi Şaşırtacak 14 Uluslararası Yemek Kuralı

#8 – Çin: Asla balığınızı çevirmeyin

Birçoğumuz dilinlenmemiş bütün bir balık yerken bir tarafını yer sonra balığı çevirir diğer tarafını yeriz ama Çin’de böyle değil. Çünkü bu size kötü şans getirecektir. Balığınız tabağınıza nasıl konduysa öyle yiyin çevirmek yok. Kimse kötü şans istemez.

çin balık Sizi Şaşırtacak 14 Uluslararası Yemek Kuralı

#9 – İtalya: Asla pizzanız için parmesan sormayın

Pizza üzerine parmesan peyniri koymak İtalya’da adeta bir günah. Hatta bu günah makarnalar için de geçerli. Eğer onlar servis etmiyorsa. Siz parmesan istemeyin.

italya pizza Sizi Şaşırtacak 14 Uluslararası Yemek Kuralı

#10 – Şili: Hiçbir şeyi elinizle yemeyin.

Yediğiniz şey patates kızartması bile olsa asla Şili’de ellerinizle yemeyin. Yemek çatal bıçakla yenir. Kaba olmaya gerek yok.

 

#11 – Kore: Eğer yaşça büyük biri size bir içki ikram ederse bardağı iki elinizle alın.

Kore kültüründe büyüklere saygı çok önemlidir. Eğer size içki ikram ederlerse iki elinizle alın, başınızı eğin ve mütevazi bir yudum alın.

kore Sizi Şaşırtacak 14 Uluslararası Yemek Kuralı

#12 – Rusya: Asla Geri Çevirme, Asla Karıştırma

Vodka denilince akla ilk gelen ülke tabiki RUSYA. Dolayısıyla diğer ülkelerde yemekle ilgili olan ayıplar bu ülkede Vodka ile ilgili. Eğer size Vodka ikram edilirse sakın geri çevirmeyin çok büyük kabalık sonrasında da kibar olup kabul ettiğiniz vodka ikramınıza buz bile koymayın. Çünkü ikinci büyük kabalıkta vodkanın saflığını bozmak.

vodka Sizi Şaşırtacak 14 Uluslararası Yemek Kuralı

#13 – Orta Doğu: Kahveni sonunda çevir.

Orta Doğu coğrafyasında kahvenin önemi büyük. Ama Bedevilerde daha fazla. Eğer orta doğuya yolunuz düşerse,kahvenizi bitirdikten sonra mutlaka tıpkı Türk kahvesi finacını salladığımız gibi sallayın aksi takdirde size kahve koymaya devam edeceklerdir.

kahve Sizi Şaşırtacak 14 Uluslararası Yemek Kuralı

#14 – Brezilya: Kartlarınızı Akıllıca oynayın

Brezilya yemek kültürnün en önemli parçası steak house’lar. Yanlız dikkat buradaki steak Houselar bizim alışık olduklarımızdan biraz farklı. Masanızdaki kartlarla yemeğinize yön veriyorsunuz. Kartınız yeşilse yemeye devam ettiğinizi kırmızı ise durduğunuzu gösterir.

brezilya Sizi Şaşırtacak 14 Uluslararası Yemek Kuralı

 

Kaynak 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here