Sırrı Çözülemeyen Dünyanın En Gizemli 6 Şeyi

7966

Teknolojinin bu kadar ilerlediği bilimin çığır aştığı şu zamanda “sır” pek de sözkonusu olamıyor haliyle. Kimin nesi var, kim kiminle ne yapmış şıp diye sosyal medyadan öğreniyoruz her şeyi. Bu kadar armut piş ağzıma düş önümüze gelmesine alıştığımızdan mıdır bilinmez biz de daha az araştıran bir nesiliz ne yaparsınız… Öğrenme güdümüzü körelten bu nedenlerden dolayı da bazı bilgiler hala gün yüzüne çıkmış değil. Eskiden daha fazla cahillik daha az teknolojiyle adamlar neler halletmiş bir de şimdiye bakın. Neyse amacımız bunu tartışmak değil tabi. Biz merak edilen konulara dikkat çekelim.

#1 Mısır’ın esrarengiz mumyaları.

mısır_mumyalari-4

misir-mumya-3

Mısırdaki mumyalar üzerinde yapılan tahlillerde mumyaların saç diplerinde, derilerinde ve kemiklerinde kokain ve nikotin izlerine rastlanılması bilim insanlarını şaşkınlığa uğrattı çünkü kokain ve nikotin yalnızca Amerika kıtasına özgü olan koka ve tütün bitkilerinden elde edilir. 1400’lü yıllarda Amerika keşfedildikten sonra varlıklarından haberdar olduğumuz bu bitkilerin 2000 yıl önce firavunlar tarafından kullanılmış olması insanlık tarihiyle ilgili hala bir şeylerin yarım kaldığına bir kanıt

#2 Aiud’un alüminyum çekici.

486412_10151062546379909_2093463332_n (1)

Yerin 10 metre altında nesilleri 11000 yıl önce tükenmiş olan mamut hayvanlarının kalıntılarıyla beraber bulunmuştur. İncelemeler sonucunda günümüzden en az 400 yıl önce yapıldığı ve alüminyum kaplı olduğu tespit edilmiştir. Tuhaf olan en az 1000 derecede kimyasal işlem uygulanarak üretilebilen alüminyum ancak 1808 yılında keşfedilmişti.

#3 Antikitera mekanizması.

antikythera-mekanizması-021214

saatbıx-blog-hublot-Antikythera-05

Ege denizinin derinliklerinde bir gemi batığında bulunan antikitera mekanizması MÖ 100-150 yılları arasında Yunan bilim adamları tarafından yapılmıştır. Modern bir saatin dişli çarklarına benzer dişlilerden yapılmış olan bu makine karmaşık bir yapıya sahiptir. Bilim adamları bu cihazın, güneşin, ayın ve gezegenlerin konumlarını ve hareketlerini gösteren astronomik bir pusula olduğunu düşünmektedirler.

#4 1748 yılında Staffordshire’de yapılan “Çoban Anıtı”.

enilgincyer8

86011

Alt tarafında gizemli ve şifreli bir takım harfler içermektedir. Dünyanın en iyi tarihçileri, bilim adamları, bu şifreyi çözmeye çalışmışlarsa da başarılı olamamışlardır. Bazı kaynaklara göre bu şifre, tapınak şövalyeleri tarafından saklandığı sanılan olası hazinelerin ve kutsal kasenin yerini işaret eder.

#5 Voynich El yazması.

2929

 

voynich_manuscript_bathtub_example_77v_cropped

Voynich_manuscript_bathtub2_example_78r_cropped

240 sayfalık bu kitap günümüzde hiç kimsenin bilmediği ve hiç bir tarihi kayıtta rastlanılmayan tuhaf bir dilde yazılmış. Kitabın sayfaları: Astrolojik çizimlerle, sıra dışı olayların betimlemeleriyle, anlam verilmeyen şemalarla ve yüzlerce değişik bitki resmiyle doludur. Dünyanın en iyi bilimcileri de dahil kimse tarafından sırrı çözülemeyen eserin kim tarafından yazıldığı ve ne anlam ifade ettiği hala çözülememiştir.

#6 Piri Reis’in haritası.

196935

15pirireis

1513’de çizdiği ve Kanuni Sultan Süleyman’a hediye ettiği bu özel harita, Afrikanın batı kıyılarını, Güney Amerika’nın doğu kıyılarını, Kanada’nın kuzeydoğu köşesini, Grönland’ı ve Güney Kutbunu gösteriyordu (Güney Kutbu 1818 yılında keşfedilmişti). Daha da ilginç olanı, Piri Reis’in haritası kıtanın buz altında kalmış sahil kesimlerini dahi gösteriyordu. Kıta üzerindeki buzlar haritanın çizilmesinden tam 6000 yıl önce erimişti ve bu bilgi 1513’te bu bilinmiyordu.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir