Sinek Kuşlarının Doğanın En Amansız Hayvanlarından Biri Olmalarını Sağlayan 6 Özellikleri

2321

Sinek kuşları pek çok doğaseverin ilgisini çeken bir kuş türü. Gerek muhteşem güzellikleriyle, gerekse de birbirinden ilginç ve harika özellikleriyle büyük ilgi topluyorlar. Bir saniye içerisinde 12-80 kez kanat çırpabilen sinek kuşlarının muhteşem özelliklerinin yanısıra bir o kadar belalı olduklarını söylememiz gerek.

sinekkuslarinin ilginc ozellikleri 1

İşte sinek kuşlarına saygınızı artıracak, görünce daha hayranlıkla izlemenizi sağlayacak ama bir o kadar da dikkatli olmanıza neden olacak 6 sebep:

#1 Oldukça agresif olabiliyorlar

sinekkuslarinin ilginc ozellikleri

Sinek kuşlarının tat reseptörleri şekere aşırı duyarlı. Sinek kuşları üzerinde çalışmalar yapan bilimadamları yeterince şekerli bir besin vermediklerinde bu kuşların net bir şekilde agresif hareketler gösterdikleri gözlemlenmiş. Bu kuşların şekerli yiyecekleri neden bu kadar aşırı sevdikleriyse henüz bilinmemekte.

 

#2 Gaga darbeleri öldürücü olabilir

sinekkuslarinin ilginc ozellikleri 2

Yapılan araştırmalara göre özellikle erkek sinek kuşlarının gaga darbeleri çok ağır etkilere sebep olabiliyor. Dişilere ve daha genç erkek sinek kuşlarına göre daha sert ve keskin gagalara sahip olan yetişkin erkek sinek kuşları  rakip erkeklerin boğazlarını da bu gagaları yardımıyla delebiliyor.

 

#3 Çok miktarda besini oldukça hızlı tüketiyorlar

sinekkuslarinin ilginc ozellikleri 3

Washington Post yazarlarından Rachel Feltman’ın açıklamalarına göre sinek kuşları dillerini minyatür bir pompa gibi kullanabiliyor, bu özellikleri sayesinde bir çiçeğin içindeki tüm özütü emmeleri 1 saniye bile sürmüyor.

#4 Vücutlarında adeta bir nükleer enerji santrali var

sinekkuslarinin ilginc ozellikleri 4

Sinek kuşlarının oldukça hızlı ve enerjik hayvanlar olduğu biliniyor, onları mükemmel yapan özelliklerden biri de bu. Hatta Dünya üzerindeki sıcakkanlı omurgalılar arasında en hızlı metabolizma sinek kuşlarına ait. Dolayısıyla içlerinde adeta patlamaya hazır bir volkan bulunduğunu söyleyebiliriz.

#5 Kur yaparken bir çok pilotun bile dayanamayacağı miktarda G kuvvetine maruz kalırlar

sinekkuslarinin ilginc ozellikleri 6

G kuvveti özetle vücudunuz üzerine etki eden yer çekim kuvveti anlamına geliyor. Pilotların uzun özel eğitimler aldığı bu kuvvet oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor. Eğitimli pilotlar en fazla 8 9 birim G kuvvetine karşı koyabilirken sinekkuşları 10 birim G kuvvetine bile dayanabiliyor. Bu kuvvete maruz kalmalarına neden olan şey de inanılmaz boyutlara ulaşan hızları, hatta bu hız vücutlarının uzunluklarına orantıladığımızda atmosfere giriş yapan bir uzay aracının hızına eş değer bir miktar.

#6 Çoğu sinek kuşu hayatı boyunca neredeyse hiç yürümüyor

sinekkuslarinin ilginc ozellikleri 5

Sinek kuşlarının kendilerini havada tutmaya yönelik inanılmaz büyük bir yetenekleri var. Kanat çarpma hızları da bunlardan biri. Uçma konusunda kuşlar arasında özel bir yere sahipler ve bu nedenle de yürümeye pek ihtiyaçlarının olduğunu söyleyemeyiz. Yani öyle etrafınızdaki güvercinler veya serçeler gibi aranızdan yürüye yürüye geçip gitmelerini beklemeyin.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir