Sınavlarda İşinize Yarayacak 5 Matematik Hilesi

16335

YGS, LYS, KPSS derken hepimiz bazı sınavlardan geçmek zorunda kalıyoruz. Bu sınavlarda rakiplerimizden sıyrılabilmemiz için en önemli ölçütlerden biri de hızlı işlemler yapabilmek. “Veda Matematiği” olarak adlandırılan ve çok uzun yıllar önce matematikten iyi anlayan Hintlilerin geliştirdiği yöntemler bizim için bi’ hayli faydalı olacak. Bu yöntemler sayesinde Hintli matematikçiler, çok haneli sayıları kısa sürelerde hesaplayabiliyorlardı. Aynı yöntemleri neden biz de sınavlarımızda kullanmayalım?

 

# 11 ile Çarpma

11 ile çarpım yaparken, birler basamağındaki rakamı en sağa yazıyoruz. Daha sonra yanındaki rakamla kendisini toplayıp hemen soluna yazıyoruz. Bu işlemi, aynı şekilde ilk rakama kadar devam ettirip, ilk rakamımızı da en sola yazıyoruz. Ancak unutmamalıyız ki, rakamları toplarken sonuç 13 çıkarsa 3’ünü yazıp elde var 1 diyoruz.  🙂 Resmi de inceledikten sonra artık onlarca haneli sayıları bile rahatlıkla 11 ile çarpabilirsiniz.

11ile çarpma Sınavlarda İşinize Yarayacak 5 Matematik Hilesi

 

# 15 ile Çarpma

Her hangi bir sayıyı 15 ile çarparken, çarptığımız sayının yanına 0 koyup kendisinin yarısıyla topluyoruz. Örneğin; 42×15 için 42’nin yanına 0 koyup 420 yaptıktan sonra yarısı olan 210 ile toplayıp 630’u buluyoruz.

15 ile çarpma Sınavlarda İşinize Yarayacak 5 Matematik Hilesi

 

# İki Haneliler Arasında Çarpım ( Özellikle 100’e yakın sayılar için)

İki haneli sayılar arasında çarpım yaparken, önce iki sayıyı da 100’den çıkarıp sonucu yanlarına yazıyoruz. Bu sonuçları çarptıktan sonra çıkan sonucu yazıyoruz.  Son olarak, 100’den çıkararak bulduğumuz sayılardan birini, hemen çaprazındaki sayıdan çıkararak az önceki sonucumuzun soluna yazıyoruz. Resmi de inceleyince göreceğiniz üzere kısa bir pratikten sonra kalem bile kullanmadan çarpımları yapabiliriz.

iki haneliler Sınavlarda İşinize Yarayacak 5 Matematik Hilesi

 

# İki Haneli Sayıların Çarpımı

Az önceki kısa yöntemimiz, yüze yakın sayılarda bize muazzam bir zaman kazandırmaktaydı. Şimdi de diğer iki haneli sayıları çarpmanın kısa yollarına bakalım.

İki sayımızın da birler basamağındaki rakamları birbiriyle çarpıp en sağa yazıyoruz. Daha sonra çapraz olacak şekilde, yani birler basamağı ile onlar basamağındaki rakamlar çarpılacak şekilde çarpıp, bu iki çarpımı toplayıp en sağa yazdığımız rakamın hemen soluna yazıyoruz. Eğer sonuç iki basamaklı olursa birler basamağını alıp onlar basamağı için “elde var” diyoruz. Son olarak onlar basamağındaki rakamları birbiriyle çarpıp sonucu en sola yazıyoruz ancak elde var olan sayıyı da eklemeyi unutmuyoruz.

İki haneliler 2 Sınavlarda İşinize Yarayacak 5 Matematik Hilesi

 

# 3 Haneli Sayıların Çarpımı

3 haneli sayıları çarparken, 100’den çıkarıp yanlarına sonucu yazıyoruz. Bu sonuçları birbiri ile çarpıp en sağa çıkan sonucu yazıyoruz ve 100’den çıkararak elde ettiğimiz sonuçlardan biri ile üç haneli sayımızın birini toplayıp sağa yazıyoruz ve tam sonucumuz ortaya çıkıyor.

3 haneliler Sınavlarda İşinize Yarayacak 5 Matematik Hilesi

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here