Sıcak Hava Balonuna Bağlandıktan Sonra 2 Yıl Boyunca Ortadan Kaybolan GoPro Kameradan Müthiş Bir Video Kayıdı Çıktı

1951

2013 yılında dört üniversiteli arkadaş Arizona’da aylardır hazırlandıkları bir deney için sıcak hava balonuna bağladıkları GoPro kamerayı gökyüzüne doğru görkemli uçuşuna doğru gönderdi. Amaçları Büyük Kanyon’un görüntülerini elde etmek ve youtube’da yayınlayarak o zaman oldukça popüler olan bu akımdan faydalanmaktı. Ancak işler hiç de bekledikleri gibi gitmedi.

gopro kamera buyuk kanyon iki yil sonra bulundu (1)

Balon patladıktan sonra serbest kalacak kamerayı takip etmek için bir de akıllı telefonu kameraya bağlayan dört arkadaş telefonun sinyalini alamadı. Bu durumdan AT&T markasını sorumlu tutan gençler “Onlara göre telefonun hala sinyal vermesi gerekiyordu ancak anlaşılan o ki pek doğru bir bilgi sunmamışlar” dediler.

1 buçuk saatten biraz daha uzun bir sürede 30 bin km yüksekliği aşan kamera daha sonra balonun patlamasıyla beraber hızlıca düşmeye başladı ve hiçbir yolun bulunmadığı çölün ortasına düştü. Balonun ilk havalandığı bölgenin 80 km uzağına düşen kameradan dört arkadaş umutlarını çoktan kesmişti.

Balonun patlama anı:

Ancak bir kaç ay önce her şey birdenbire değişti. Bir kadından telefon alan gençler kendilerine ait bir kutu bulunduğu konusunda bilgilendirildi. Ne tesadüftür ki arayan kadın bir AT&T çalışanıydı ve aynı zamanda profesyonel bir yürüyüşçüydü, şans eseri o bölgeden geçtiğindeyse kutuyu farketti ve hemen yanına alarak şirkete geri götürdü.

gopro kamera 2 yil sonra bulundu

Bir kaç hafta içinde kameralarına kavuşan gençler de görüntüleri 5 gün önce youtube üzerinden yayınladı, şimdiden de 3 milyon izlenmeye ulaştı. İşte o müthiş görüntüler:

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir