Şeytan Tapınağı Tarafından Ortaya Çıkarılan Bafomet Heykeli Tartışma Yarattı

5666

BBC News sitesinden James Morgan’ın yaptığı habere göre ABD’nin Michigan eyaletinin Detroit şehrinde Şeytan Tapınağı tarafından ortaya çıkarılan keçi kafalı figür tartışma yarattı.

seytan4

Yaklaşık 3 metre boyunda olan bu Bronz heykel, Bafomet olarak bilinen hermafroditi (erdişi) simgeliyor. Yapımı 100.000 dolara mâl olan heykelin açılışına yüzlerce satanist katıldı.

_84584048_chriss

VIP bilet sahipleri Bafomet ile poz vermesi için davet edildi.

Bafomet ismi nereden geliyor ?

Fransız tarihçilerine göre, Bafomet ismi 1100’lü yıllardaki Tapınak Şövalyeleri’nin işkencelerine kadar eskilere götürülebilir. Bazı akademisyenlerse Bafomet isminin Mahomet’in (Muhammed Resul) kötüleştirilmiş hali olduğuna inanıyorlar.

Yıllar ilerledikçe Tapınak Şövalyeleri hakkındaki gizem ve spekülasyon arttı ve Bafomet isminin tabirinde büyüme meydana geldi.

Dan Brown’un ünlü romanı Da Vinci Şifresi’nde kelimenin manasının “Sofya” ya da bilgelik anlamına geldiği yazılmıştı.

Levi’nin Bafomet’i

seytan3

En iyi bilinen Bafomet çizimi Fransız okültist Eliphas Levi’nin Transcendental Magic: Its Doctrine and Ritual adlı kitabında yer alıyor.

Levi zihninde boynuzları arasında meşale ve alnında beş köşeli yıldız olan kanatlı bir hermafrodit canlandırdı. Bu çizimin kollarına Latince kelimeler SOLVE (ayırmak) ve COAGULA (biraraya getirmek) yazılmıştır.

Levi’nin bu çizimi Şeytan Tapınağı’nın yeni heykeli için ilham kaynağı oldu.

Tapınağın sözcüsü Greaves “Heykel tüm bu ikili karşıtlıkları içeriyor: yukarı-aşağı, yarı hayvan-yarı insan, erkek-dişi” diyor ve devam ediyor: “Bünyesinde karşıtlıkları barındırıyor ve zıtlıkları kutluyor.”

İki Parmak Selamı

Bafomet’in sağ elindeki iki parmağı yukarı, sol elindeki iki parmağıysa aşağıya bakıyor. Bu, “bütün parçaya, parça bütüne benzer” anlamı taşıyor.

Bu ifade evren ve Tanrı konularında bilimle bağlantılı olarak da kullanılır fakat Levi bunu el hareketini yaparak yazdı. Levi’nin Bafomet’i merhametin adalet ile en güzel uyumunu ifade ediyor.

İki Çocuk

Greaves, “Çocukların bunu güzel bir sanat eseri olarak algılamasını umuyoruz. Burada korkulacak bir şey yok. Bu çocukların sembolize ettiği şeydir. Keçi suratı doğal bir ifadeye sahip. Kültürel şartlanmanızı ortadan kaldırıp baktığınızda insanların düşündüğü gibi şeytani, gaddar veya canavarca değildir. Propaganda ile beyni yıkanmamış çocukların bu heykelde korkunç bir şeyler bulacağını zannetmiyorum. Bizler çocukların beynini yıkamıyoruz. Çoğu yerde çocuklar dine zorlanırlar. Bu yapmak için umursamadığımız bir şey.” dedi.

Yılanlı Asa (Kadüse)

Bafomet’in karnında bir asa çevresinde birbirine dolanmış iki yılanın olduğu eski bir Yunan sembolü vardır ki bu sembol genellikle Hermes ve habercileri tarafından tanışırdı.

Levi tarafından Bafomet’in üzerine uygun görülen Kadüse ticareti, pazarlığı ve karşılıklı davranışı simgeler.

Greaves, “Bu bizim için karşıtların uzlaşmasını simgeler. Hristiyan bir anıtın karşısında satanik bir anıta sahip olmak gibi” diyor.

Göğüsler

Levi’nin çizdiği Bafomet göğüsleri olan bir hermafroditti. Greaves, “fakat biz göğüsleri çıkarttık” diyor. Cinsiyetle ilgili bir tartışmaya bulaşmak istemeyen tapınak daha önemli buldukları mesajların üzerinin bu konuyla örtülmesini istemiyor.

Greaves, “Bunun yerine Levi’nin Bafomet’indeki erkek ve kız çocuk ‘erkek-dişi düalizmini’ yansıtmaktadır” diyor.

Heykelin ve tahtın erken bir sunumu:

_84584052_baphomet

Pentagram

Bafomet’in arkasındaki tahtta ve alnında görülen Pentagram bilinen bir satanik semboldür ve çoğunlukla ters çevrili görünür.

Saint Peter haçı da Şeytan Tapınağı’nın örtü kaldırma merasiminde olduğu gibi sıklıkla ters çevrilidir.

Greaves “Bu ters çevirme Şeytan’ın algısıdır. İnsanların kültürel temelini, delilleri ve değerlerini yeniden gözden geçirmesini talep eder” diyor.

seytan6

Boynuzların Arasındaki Meşale

“Bilginin meşalesi orta boynuzdur. Bilginin aranmasını yüceltir. Buna çok değer veririz. Bu gerçek anlamda inançlarımızın merkezidir” diyor Greaves.

Yazıtlar

Yazıtlar henüz eklenmedi. Şeytan Tapınağı geçen yıl planlarının detaylarını açıklamıştı.

Ters pentagramın üzerinde, Şeytan Tapınağı’nın yedi ana doktrininden biri olan: “şefkatin, bilgeliğin, ve adaletin ruhu her zaman yazılı ya da sözlü kelimelerden üstün kabul edilmelidir” yazısı yer alacak.

Satanic Temple Nedir ?

seytan7

Grup kendini “Satanistler, laiklik taraftarları ve bireysel özgürlük için avukatlar” olarak tanımlıyor.

“Biz şeytani figürü insanın doğasında olan, sonsuz başkaldırmanın temsilcisi, aydınlatılmış soruşturma ve kişisel özgürlüğe bir sembol olarak anlıyoruz. Doğaüstü bir tanrı veya varlık olarak değil.”

“Bizler aktif olarak, rasyonel şeytani anlayıştan faydalanabilecek konularda, sosyal yardım ve kamu işlerine katılım sağlıyoruz.”

Kaynak: BBC

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir