Seçime 4 Gün Kala Bomba Bir Yorum Geldi!!!

1415

Seçim aşağı seçim yukarı dönüp durulan şu günlerde saatler bile seçim yüzünden kendini bilmez durumda tik tak. İnsanlar hala saatleri şaşırıyor neden mi? Biri seçim saatlerini 1er saat oynamak yerine bir hafta insanların düzeniyle oynamayı tercih ediverdi. Her kafadan bir ses çıktığı şu zamanlarda köşe yazarları yorumcular da durmuyor tabi.

Yeni Şafak yazarı Abdulkadir Selvi seçime 4 gün kala ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu ile yaptığı görüşmeyi köşesinde yazdı.

Uslu’ya göre Ak Parti’nin oyları 7 Haziran’dan bu yana ilk kez en yüksek seviyeye çıktı. Tek başına iktidar olacak rakama çok yakın. Özellikle yurt dışından gelen oylar bu ihtimali güçlendiriyor. Türkiye’de de seçime katılım yüksek olursa Türkiye 2 Kasım sabahına tek başına iktidar olan bir partiyle uyanabilir. Bir tek Ankara patlamasından sonra AK Parti oylarında az bir oranda düşüş yaşanmış. İlginç bir nokta. Ankara patlamasından sonra sol oylar yükselişe geçmiş. CHP’nin HDP’nin oyları kısmen de olasa artmış. Meclis’te sadece MHP’nin oyları gerilerken, Meclis dışından da Saadet oylarında gerileme var..

gezici-arastirma-sirketi-nin-secim-anketi-4991103_7681_o
İşte Uslu’nun değerlendirmeleri:

iste_akp_nin_masasindaki_son_secim_anketi_h520167_20405

*Yurt dışında seçimlere katılımın yüksek olması AK Parti’nin oylarını artırıyor. Ak Parti, 7 Haziran’dan bu yana ilk kez tek başına iktidara bu kadar yakın duruyor.
*Yurtdışı oylarıyla ilave olarak AK Parti’ye 9-10 milletvekili geliyor.
*Eğer yurtdışında olduğu gibi yurtiçinde de seçimlere katılım oranı yüksek olursa, 1 Kasım’da AK Parti’nin tek başına iktidar olması mümkün.
*Eğer geçen seçimlerde sandığa gitmeyen yüzde 4-4.5 oranındaki AK Parti seçmeninin yarısı partisine oy verse AK Parti tek başına iktidarı yakalayabilir. Bu durumda AK Parti doğarsa kendi küllerinden doğacak.
*1 milyon oy seçim sonuçlarını 2 puan etkiliyor. Bu çok önemli ama imkansız bir oran değil. AK Parti sadece İstanbul’da sağlayabileceği bir oy artışı ile bunu elde edebilir. Ama bu seçimde değil, 1 milyon oy, bir oy bile çok değerli.
*İlla koalisyon olacak diye bir şey yok. Tek başına iktidar mümkün.
Kaynak: Vatan Gazetesi

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir