Sağlıklı Yaşamın En Temel 3 Kuralı

1390

İnsanlar doğar, yaşar ve ölür. Türkiye’de yaş ortalaması 75-80 arasındadır. Peki kimler hayatını sağlıklı bir şekilde geçiriyor, kimler geçirmiyor? İşte sağlıklı yaşamanın en temel 3 kuralı.

#1 Yemek Yeme Alışkanlıkları
cocuk-menusu Sağlıklı Yaşamın En Temel 3 Kuralı

En başta yapılması gereken şey. Beslenme alışkanlığına bir düzen getirmek. Yemek tercihleri daha çok sebze ağırlıklı olmalı ve hafif yemekler tercih edilmeli. Lif bakımından zengin gıdalar tüketilmeli. Örnek verecek olursak avokado, armut, bezelye, brokoli, mısır gibi. Kalsiyum ve demir bakımından zengin gıdalar tüketilmeli. Örnek olarak yoğurt, kuru üzüm, süt, peynir, domates, ciğer gibi. Daha çok çiğ sebzeler tüketmeye çalışın.

#2 Yemek Yapma Alışkanlıkları
cocuklar_televizyon_basinda_yemek_yemesin_1 Sağlıklı Yaşamın En Temel 3 Kuralı

Fast-food ve hazır gıdalar gibi sağlıksız yemek yeme alışkanlığı ortadan kaldırılmalı. Yağda kızartılmış yiyecekler yerine haşlanmış ve fırınlamış olanları tercih edin. Yemekler de kullanıyorsanız eğer mutlaka zeytinyağı kullanın. Zeytinyağı omega 3 bakımından zengin olduğu için kalp damarlarında birikme yapmaz. Bu da olası bir kalp hastalığını ortadan kaldırır. Günde en az 1 fincan bitki çayı tüketmek sinirleri yatıştırır.

#3 Sigara ve Alkol Alışkanlıkları
688 Sağlıklı Yaşamın En Temel 3 Kuralı

En kötüsü zararlı alışkanlıklar. Öncelikle yapılması gereken varsa eğer sigara ve alkol tüketiminin durdurulmasıdır. Bu alışkanlıklardan kurtulmak hem kan hücrelerinin hem de ciğerlerin rahatlamasını kanser siroz gibi hastalıklardan korunmanızı sağlar. Çünkü sigara ve alkol kan dolaşımını doğrudan etkiler. Ve spor… Günlük düzenli olarak koşu yada spor yapılmalı, bolca su tüketilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here