Sağ Koldaki Benler Kanser Habercisi Olabilir

2777

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre sağ kolunuzdaki ben miktarının fazla olması; cilt kanserine veya melanom riskinin yüksek olduğuna işaret olabilir.611x395_siyah_ben_koldakiler_5624e175d32bd

Araştırmacılara göre bir kolda 11’den fazla ben varsa, kanser riski ortalamadan da yüksek. Ayrıca sağ koldaki benleri saymak, vücuttaki toplam ben sayısı hakkında fikir veriyor. Koldaki benler 11’den fazlaysa vücudun tamamında 100’den fazla ben olabiliyor. Ve bu oran kanser riskinin normale göre beş kat daha fazla olması demek.

Londra’daki King’s College’da araştırmacılar, ikiz olan 3 bin kadını sekiz yıl boyunca izlediler. Daha sonra aynı çalışma melanom olan 400 kişiye uygulandı. Sağ kolunda yediden fazla ben bulunan kadınların vücutlarındaki toplam ben sayısının 50’yi aştığı belirlendi.

Araştırmada görevli olan Simone Ribero, bu yöntemle kanser riskinin kolayca tespit edilebileceğini vurguladı. İngiltere’deki Kanser Araştırmaları Vakfı’ndan Dr. Claire Knight ise bulguların yararlı olduğunu, ancak melanom hastaları arasında, hastalığı mevcut benlerin anomali göstermesinden kaynaklanan kişilerin sayısının yarıdan az olduğu belirtti. Dr.Knight, benlerin sayısından çok bunlarda değişiklik olup olmadığının izlenmesinin önemine dikkat çekti. Knight melanomun vücudun her yerinde çıkabileceğini, erkeklerde daha çok gövdede, kadınlarda ise en fazla bacaklarda görüldüğünü bildirdi.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir