Sağ Beyin Misin, Sol Beyin Mi?

3310

Hala tam olarak sırrı çözülememiş olan bu durum bize hep omurilik soğanında sinirlerin çapraz yaparak sağ elimizi sol beyinle yönetmemiz gibi bir örnek şeklinde anlatıldı. Sağ beyin mi sol beyin mi daha çok çalışırsa daha başarılı oluruz bunu bilemeyiz ama bildiğimiz bir şey varsa ikisinin de daha çok çalışması gerektiğidir. Başarı şüphesiz ki daha fazla çalıştırmaya yönelmekten geçer. İnsanların yaşam tarzları ve alışkanlıkları beynin hangi tarafını kullandıkları konusunda çeşitli ipuçları verir. Alın size 9 ipucu, iyi eğlenceler…

#1 Yetenekler

words-can-change-your-brain

 

Sağ beynini kullanan kişilerin dinledikleri bir müzikteki en ufak tınıları bile fark etmede, herhangi bir sanat çalışmasını daha iyi yorumladıkları biliniyor. Sol beynini ağırlıklı kullanan kişilerin ise analitik düşünme yetileri ve dil öğrenmeye müthiş yatkınlıkları vardır.

#2 Çalışma tarzı

fantastik-kitap-dunyasi

Sol beynini kullananlar bir program yapıp bu programa göre hareket etmeyi severler. Yöntemli ve verimli bir çalışma tarzları vardır. Sağ beynini kullanan insanlar ise dışarıdan dağınık ve paspal görünürler. Düzenleme yaparlarken ise diğer insanlardan farklı olarak renge göre, konuya göre, şekle göre gruplandırırlar. Plan, program sevmezler.

#3 Kitap ve film tercihi

10441108_10152836089834851_6169379057834344279_n

Sol beynini kullananlar düşünsel ve felsefi yazılar, akademik, araştırma ürünü yazılar okumayı severler. Sinema için de yine fantastik filmler yerine biyografiler, tarihi ve birebir hayatın içinden hikayeler daha çok ilgilerini çeker. Sağ beynini kullananlar ise hem kitap hem de sinemada yaratıcı ve fantastik anlatımı olan, kurgusu ve hayal dünyası geniş fantastik filmlerden hoşlanırlar.

#4 Tekrar eden kelime ve davranışlar

kişilikbozuklukları

Sol beynini çok kullananlar “eğer” ve “fakat” kelimelerini çok kullanır. Yani bir şeyi anlamaya çalışırken aynı zamanda ertelemeye de yatkındır, hemen karar veremezler. Sağ beynini kullananlar ise konuşurken ellerini ve mimiklerini fazlaca kullanırlar ve kararsızlıktan hoşlanmazlar.

#5 Düşünce tarzı

erkek-kadin-sonbisey66-500x311

Sağ beyin yaratıcılığı, duygusallığı sever ve seslere, renklere, hayal gücüne, sezgilere ve soyut algılamalara daha yatkın çalışır. Sol beyin ise mantıklı, sistematik ve analitik düşünmeye, yazı ve sayılara, ölçme, değerlendirme ve eleştirmeye daha meyillidir.

#6 Karar mekanizması

beynin-karar-verme-mekanizması

Sağ beynini kullanan kişiler için anlamlar ve nedenler çok önemlidir ve olaylara çoğunlukla sezgisel yaklaşırlar. Sol beynini kullanan insanlar ise olayları mantık çerçevesinde değerlendirir. Niyetten çok sonuca odaklıdır.

#7 İnsan ilişkileri

feyz-264-islamda-insan-iliskileri

Sol beynini kullanan insanlar genellikle konuşma kabiliyeti yüksek, insan ilişkileri kuvvetli kişilerdir. Yanlış anlaşılma gibi korkuları yoktur, çünkü doğru kelimeleri bulmak onlar için çok kolay bir iştir. Sağ beyni baskın kişiler ise dışarıdan karmaşık gibi görünürler. Aslında duygusal bir durumu anında fark etme yeteneğine sahiptirler ancak kendilerini ifade etmekte güçlük çekerler.

#8 Rakamlar ve geometri

Seamless background with math formulas on blackboard

Rakamlar, sayılar arası ilişkiler, diziler ve işlemlerden sol beyin sorumludur. Cebirsel işlem, denklem ve problem çözmede gayet iyidirler. Sağ beynini kullanan kişiler ise düz alfabetik sistemleri sevmezler. Cebirsel işlemlerden ziyade geometriden daha çok zevk alırlar.

#9 Meslek seçimi

meslek

Sol beynini kullananlar yazar, şair, pazarlama gibi kendini kelimelerle ifade edebileceği mesleklere yönlendirilmelidirler. Sağ beyin sahipleri ise mimarlık, güzel sanatlar, müzik gibi yaratıcılık gerektiren işlerde daha başarılı olurlar. Buradan yola çıkarak kişi hukuk mesleğini seçmişse sol beyin avukatlığı, sağ beyin hakimliği tercih etmelidir diyebiliriz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir