Saab Sert Çıktı: “Türkiye’deki Yerli Otomobil İle Bir İlgimiz Yok!”

1467

Saab Yerli Otomobil işinde yokuz.

Saab, 1947 yılında İsveç’te kurulan bir otomotiv markasıdır. Fakat süreç içinde yaşadığı zorluklar sebebiyle 2014 yılında otomobil serüveni tamamen bitmiştir. Günümüzde ise havacılık ve savunma alanlarında varlığını sürdürmektedir.

Saab’ı son günlerde bu kadar çok duymamızın sebebi ise Türkiye’deki yerli otomobil meselesi. Yetkililer bu konudaki her konuşmada Saab’la ortak çalıştıklarını dile getiriyorlar. Fakat şirketin basın sözcüsü Sebastian Carlsson sert bir tepkiyle bu iddiaları yalanladı. Çinli NEVS firmasıyla eskiden ortak olduklarını, artık hiçbir bağlarının bulunmadığını ve Türkiye’nin NEVS firmasıyla iş yaptığını söyledi.

saab2-jpg

Bakan Fikri Işık’ın, “Bu işe İsveçli Saab ve markanın teknolojisinden ve tecrübelerinden faydalanmak için girdik” sözlerine karşılık Carlsson, Saab’ın artık otomobil üretmediğini, herhangi bir otomobil projesinde de çalışmadığını söyledi. Türk bakanın, havacılık ve savunma alanlarında faaliyet gösteren bir markayla otomobil konusunda işbirliği yaptığını söylemesinin de çok anlamsız olduğunu ekledi.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir