Rusya Senfoni Orkestrası IŞİD’den Geri Alınan Palmira Antik Kentinde Konser Verdi

1280

Geçtiğimiz günlerde Rus ordusunun yaptığı bombardımanın yardımıyla Suriye rejim güçleri tarafından geri alınan antik kent Palmira, bugün çok farklı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Rusya’nın ünlü Mariinskiy Tiyatro Orkestrası, Palmira’daki tarihi amfitiyatroda bir konser verdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin düzenlenen konsere video konferans yoluyla canlı olarak bağlandı.

27 Mart’ta tamamen terör örgütü IŞİD’den temizlenen Palmira kentinde başta Rus asker Aleksandr Prohorenko olmak üzere IŞİD’e düzenlenen operasyonlar sonucu hayatını kaybeden askerleri anmak ve UNESCO’nun yürüttüğü restorasyon çalışmalarına destek vermek amacıyla bir klasik müzik konseri düzenlendi.palmira-konser Rusya Senfoni Orkestrası IŞİD’den Geri Alınan Palmira Antik Kentinde Konser Verdi

“Konser katılımcıların cesaretiyle gerçekleşiyor.”

Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriyeli yetkililere, orkestra şefi Valeriy Gergiyev’e, UNESCO yetkililerine, Palmira’nın sakinlerine ve bilim insanlarına bu etkinlik için teşekkür etti. Putin konuşmasını “Bugünkü etkinliğin tüm katılımcılar için büyük zorluk olduğunu ve savaş halindeki bir ülkede bulunmanın yarattığı tehlikeyi biliyorum. Kaldı ki, etkinlik silahlı çatışmaların devam ettiği bölgeye çok yakın bir mesafede gerçekleştiriliyor.” diye tamamladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here