Rengarenk Holi Festivali

2325

Hindistan’da kutlanan Holi Festivali’nin amacı baharı kutlamaktır. Hintliler bu festivalde rengarenk toprak boyaları önce yüzlerine sürerler sonra daha kalabalık insan grupları oluştururlar ve boyaları birbirlerine atarlar. Başka ülkelerde festival “Renklerin Festivali” olarak da bilinir. Bu boyalar, baharın renklerini taşır ve tıpkı baharda olduğu gibi yeniden doğuşu temsil eder.

indir1-500x333

 

Hint mitolojisine göre Hindu tanrısı Brahma, kötülüklerin efendisi Hiranyakaşipu’yu ölümsüzlükle mükafatlandırır. Hiranyakpişu, gün geçtikçe herkesin kendisine itaat etmesini ister ama oğlu Prablah buna karşı çıkar. O da plan yapar ve oğlunu kız kardeşi Holika’nın kucağında uyurken yakmayı kafasına koyar. Ama Holika’nın şalı ateşte yanmamaktadır ve kardeşini korumak için şalını onun üstüne örter. Prablah kurtulur ama Holika orada can verir. Hindu tanrısı olanları öğrenince Hiranyakpişu’yu öldürür ve oğlunu onun yerine geçirir. İşte iyinin kötüye karşı zaferini simgeleyen Holika’dan ilham alınarak festivale “Holi” adı verilmiştir.

holi-customs-500x375

Ayrıca Holi Festivali’nde insanların hep birlikte odun, tahta toplayarak yaktıkları bir ateş de vardır. Festivalin son gününde herkes o ateşten alıp evine götürür çünkü o ateş sayesinde bedenlerinin ve ruhlarının korunduğuna inanırlar.

holi-festival-colours-india-500x289

Festivalde rengarenk boyaların kullanılmasının sebebi ise yine mitolojiye dayanır. Mitolojiye göre Hint tanrısı Krishna, arkadaşı Radha’yı kıskanır çünkü kendisinin teni karanlık bir renktedir ama Radha’nınki rengarenktir. Annesi Krishna’yı mutlu etmek için yüzünü istediği renge boyamayı teklif eder. Krishna ise teklifi kabul eder ve böylece bu bir gelenek halini alır.

Festivalde her rengin bir anlamı da vardır.

Mavi; sakinlik ve ağırbaşlılığı,

Festival-holi-patrimoniosdelmundo-17-1390572099-500x333

Sarı; dindarlığı,

32-500x333

Yeşil; enerji ve canlılığı,

indian-holi-fest-3-500x310

Kırmızı ise masumiyeti temsil eder.

Throw_purple_red-500x333

Bir Cevap Yazın