Rap Müziğin Altın Yıllarından 10 Muhteşem Şarkı

1428

Neredeyse bütün dünyanın tanıdığı ve kabullendiği bir müzik tarzı olan Rap bugün milyonlarca kişi tarafından dinleniyor. Rap şarkıları mantar gibi çoğalıyor fakat politik ve muhalif özünü de aynı oranda kaybediyor. Özellikle tekelci müzik endüstrisi rap müziğin konusunu uyuşturucu, kadın ve para üçgenine hapsetti. Bu durum karşısında söyleyebildiğimiz tek şey: “Nerede o eski şarkılar!”

Yabancıların da “The Golden Years” diye isimlendirdikleri rap müziğin altın yıllarındaki üretimlerin içinde gezindikçe birçok zenginliğin farkına varıyorsunuz.

#1 Public Enemy – Can’t Truss It (1991)

Rap müziği politik sularda hakkıyla icra eden en başarılı ekiplerden birisidir Public Enemy. 1988 yılında çıkardıkları “It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back” albümü Rolling Stone dergisinin “500 Greatest Albums of All Time” listesine girmiştir.

#2 Wu-Tang Clan – C.R.E.A.M. (1993)

Birçok rap sanatçısının bir araya gelerek oluşturduğu Wu-Tang Clan rap müziği Kung-Fu tekniğiyle kaynaştıran başarılı bir gruptur. Kurucu üyelerinden Ol’ Dirty Bastard 2004 yılında vefat etmiştir. Hala RZA, GZA, Method Man, Raekwon, Ghostface Killah, Inspectah Deck, U-God, Masta Killa ve Cappadonna ile müzik yapmaya devam etmektedirler.

#3 Dr.Dre – Nuthin’ But a ‘G’ Thang (feat Snoop Doggy Dogg) (1992)

Dr.Dre gibi bir müzik üstadının G-Funk esintileriyle dolup taşmış altyapısını alın ve kendine has akış tekniğini geliştirmiş Snoop Dogg’u bu altyapıya katın. Sonuç: bir klasik.

#4 Bone Thugs-N-Harmony – First of the Month (1999)

Bone Thugs-N-Harmony’de G-Funk altyapıları tercih eden bir ekiptir. Yaptıkları tercihle yüzde yüz haklı olduklarını görmekteyiz zira bu derece muazzam bir uyum içinde olan başka bir rap müzik grubunu herhalde bir daha göremeyiz.

#5 N.W.A. – Express Yourself (1988)

N.W.A. bir zamanlar çok popüler olan, tam anlamıyla efsane diyebileceğimiz, Gangsta Rap icra eden bir grup.

Grup; Dr.Dre, Eazy-E, Ice Cube, MC Ren, Dj Yella ve Arabian Prince’den oluşmaktaydı. Geniş çapta tanınmış olan üyesi Eazy-E 31 yaşında vefat etti.

Gangsta Rap ve G-Funk ikilisini mükemmel bir şekilde birleştirdiler.

Kendilerini yakında beyaz perde de izleyeceğiz.

#6 Naughty By Nature – Hip Hop Hooray (1993)

Ve karşınızda East Coast Hip Hop kulvarındaki en başarılı ekiplerden birisi olan Naughty By Nature.

#7 The Notorious B.I.G. – Juicy (1994)

East Coast civarından bir dev. Rap müziğin neresinden geçerseniz geçin Biggie Smalls’a mutlaka uğrarsınız. Rap müzik tarihine (belki de 24 yaşında suikast sonucu öldürüldüğü gün) adını altın harflerle yazdırmıştır.

#8 Mobb Deep – Shook Ones (1995)

East Coast turumuz devam ediyor. Mobb Deep’te, Naughty By Nature gibi çok başarılı bir ekip.

#9 2Pac – To Live and Die in L.A. (1996)

Rap müzik dinlemeyen insanların da tanıdığı bir isimdir 2Pac. 25 yaşında öldürülmüştür ve ölümü hakkında hala tartışmalar sürüp gitmektedir. Ölmediğini ve bir gün ortaya çıkacağını söyleyenler vardır.

Şarkılarında dönemin Amerika’sını, siyahi insanların sorunlarını, yoksulluğu vb. birçok sorunu işlemiştir. Çok fazla insanı etkilemiştir. Yaşadığı dönemde bir halk adamı duyarlılığıyla önemli işler için kollarını sıvamıştır.

#10 Nas – Nas Is Like (1999)

Daha ilk albümü olan Illmatic ile klasikler arasına katılmayı başarmıştır. Hip Hop Is Dead adlı albümü bugünkü piyasanın durumunu özetlemektir diyebiliriz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir