Rakamlarla Kadına Karşı Şiddet

2007

Geçtiğimiz ay yaşadığımız Özgecan Aslan cinayetinden sonra artan kadına karşı şiddete karşı çıkma bilinci bu 8 Mart’ın temel konseptini oluşturdu diyebiliriz. Kadınlarımız cinayetten bu yana bir şekilde Kadıköy ya da Taksim’de toplanıp hem kadına karşı şiddete hayır diyor, hem de  yetkililere bir an önce daha kalıcı çözümler sunmaları konusunda seslerini duyurmaya çalışıyor. Bu protestolar sadece İstanbul’la da sınırlı değil, İzmir, Ankara ve Anadolu’nun bir çok şehrinde de kadına karşı şiddete karşı çıkmak için protestolar düzenlendi.

 

Gerek aile içi, gerek sokakta gerekse de iş yerinde bir çoğumuz fiziksel ya da sözlü olarak şiddete maruz kaldık ya da kalıyoruz.

Rakamlarda bunun doğruluğunu gösteriyor. Rakamların gösterdiği en acı olan şey ise yapılan son araştırmalarda şiddet gören kadınların %80’inin yapacak bir şey yok şeklinde bu durumu kabullenmeleri.

Kadına karşı şiddet sadece ülkemize özgü bir davranış değil. Ne yazık ki bütün dünya da bu sorun var üzücü olan ise bizim ülkemiz için bu rakamların her sene artması.

2014 yılında toplam 294 kadın, erkek şiddetinin kurbanı olurken daha 2015’in başlarında olmamıza rağmen ilk 64 günde tam 53 kadın ne yazık ki bir erkek tarafından uygulanan şiddet yüzünden hayatını kaybetti. Neredeyse her gün bir kadın şiddet kurbanı oluyor.

Öldürülen kadınların yüzde 32’si bıçaklanarak, yüzde 30’u ateşli silahla, yüzde 12’si darp edilerek kurban oldular.

cinayet

Durum böylesine vahimken alınan önlemlerin bu kadar yetersiz kalması yaşanılan en büyük sorun. Yetkililer bu konuda çalışmalar yapsa da ne yazıkki verilen cezalar caydırıcı nitelikte değil ve genel olarak da  erkekleri koruyor.

Umarız en kısa zamanda gerekli caydırıcı yasalar çıkar ve erkekler de toplumda kadının ne kadar önemli olduğunun farkına varır…

 

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir