Putin Kuzey Kutbuna Göz Dikti!

5122

Militarist politikaları, genişlemeci bakış açısı ile tanınan ve son yıllarda Gürcistan ve Ukrayna krizleriyle de adından sıkça söz ettiren Rusya Devlet Başkanı Putin bu sefer de gözünü Kuzey Kutbu’na dikti.

Putin-596039 Putin Kuzey Kutbuna Göz Dikti!

Rusya, Kuzey Kutbu’nda yaklaşık 1.2 milyon kilometrekarelik alanının kendisini ait olduğunu iddia ederek 2. kez Birlerşmiş Milletler’e başvurdu. Açıklama yazılı olarak Dış İşleri Bakanlığı tarafından yapıldı. Kuzey Kutbu’nda hak iddia eden tek ülke Rusya değil. ABD, Kanada, Danimarka ve Norveç de Kuzey Kutbu üzerinde hak iddia etmekte. Rusya’nın 2002 yılında yaptığı başvuru ise bilimsel kanıt eksikliği gerekçesiyle Birleşmiş Milletler tarafından reddedilmişti. Putin ise bilimsel kanıt toplanması için bölgeye bir denizaltı gönderdi ve bu sefer daha fazla bilimsel kanıtla Birleşmiş Milletler’in kapısını çalacak.

north-pole-670x440 Putin Kuzey Kutbuna Göz Dikti!

Kuzey Kutbu aynı zamanda petrol ve doğalgaz rezervlerine de ev sahipliği yapıyor. Ekonomisinin çok büyük bir kısmı petrol ve doğalgaza bağımlı olan Rusya için bu durum fazlasıyla iştah açıcı.

30709264 Putin Kuzey Kutbuna Göz Dikti!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here