Prezervatifler Artık Hastalıklara Teşhisi Koyabilecek

1041

İngiltere’de üç ortaokul öğrencisi cinsel yolla bulaşan hastalık tespit eden prezervatif projesine imza attı.83833971_muaz_daanyaal_chirag-500x281

14 yaşındaki Danyal Ali ve Şirak Şah ile 13 yaşındaki Muaz Navaz’ın “S.T.Eye” adını verdikleri bu projeyle hafta başında okullarında ödül kazandı.

Henüz fikir aşamasında olan proje temelde cinsel yolla bulaşan hastalıklarda görülen antijen ya da bakterilerdeki proteinlerle reaksiyona girecek antikorlara dayanıyor. Amaç prezervatifleri o antikorlarla kaplamak.

Danyal Ali, “Cinsel yolla hastalık taşıyan kişinin vücut sıvısı lateksle temas edince, birbirine tutunan antijen ve antikorlar vasıtasıyla reaksiyon başlatacak. Bu da renk değişimiyle sonuçlanan bir antikor reaksiyonu oluşturacak” dedi.

Renk Değiştirerek Hastalığın Habercisi Olacak

83825497_thinkstockphotos-200245438-001-500x281

Mucitler amaçlarının her hastalığı tek bir hastalık olarak göstermektense, her hastalığı ayırt edebilecek bir renk belirlemek olduğunu belirtti. Örneğin klamidya tespit eden prezervatif yeşil, kondiloma akuminata (genital siğil) bulan prezervatif mora bürünecek. Prezervatif frengide mavi, genital herpes’te sarı olacak. Ali bu renk değişimini HIV testinden (Elisa) ilham aldıklarını söyledi.

Uzmanlar Endişeli Yaklaşıyorlar

83833973_marklawton-500x281Royal Liverpool Hastanesi’nden Dr. Mark Lawton, projenin yaşama geçirilmesinin mümkün olduğunu belirterek, “Renk değiştirme yöntemi Elisa testinde kullanılıyor. Prezervatif için ilave kimyasallara ihtiyaç var. Ancak bunun için kimyasalların zararlı ya da toksik olmayacağından emin olmalıyız” dedi.

Lawton şunları ekledi:

“Bu mümkün ama buna ihtiyacımız olup olmadığından emin değilim. İşin kötü tarafından bakarsak, bu prezervatifler hastalığının ortaya çıkmasından çekinen kişileri prezervatif kullanmaktan vazgeçirebilir.”

Kaynak

Bir Cevap Yazın