Plüton Yolculuğunda Mutlu Sona 1 Adım Kaldı

1552

2006 yılı Ocak ayında NASA Plüton’u ve ötesini daha yakından izleyebilmek, Plüton’un uydularını gözlemleyebilmek ve yeni bilgiler edinebilmek amacıyla New Horizons(Yeni Ufuklar) adlı uzay aracını Florida’daki üssü olan Cape Canaveral’den uzaya fırlattı. İnsanlığın başka ufuklara yelken açtığını anlatan bu hamle hepimiz için oldukça heyecan vericiydi üstelik Plüton gezegeninin kaşifi Clyde Tombaugh’un külleri de bu uzay aracına konmuştu. İşte o günden bu güne tam 9 yıl geçti ve piyano büyüklüğündeki uzay aracı Plüton’a oldukça yaklaştı. Hatta şöyle de bir fotoğraf yolladı kendisi:

pluton

Fakat 4 Temmuz’da meydana gelen bir arıza yüzünden New Horizons, veri toplamayı bırakıp ve kendini güvenli moda aldı. 14 Temmuz’da Plüton’a en yakın geçişini yapması planlanan araçta, Plüton’a 10 gün kala oluşan bu problem hepimizi ürküttü. Neyseki araç kendini topladı ve gezegene yakın geçişine başladı. NASA’nın New Horizons görevinde çalışan astronom Alex Parker da 19 saat önce şöyle bir tweet attı:

Alex: “Bugün Güneş, keşfedilmemiş bir dünyaya son kez doğacak…” diyor. Oldukça heyecan verici bu tweetten sonra biz de merakla 14 Temmuz’u beklemeye başladık. Aşağıdaki videoda New Horizons’un gözünden Plüton ve uydusu Charon’u görebilirsiniz.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir