Picasso’nun 26 Milyon Euroluk Tablosu Büyük Güvenlik Önlemleriyle İspanya’ya Getirildi

1369

26 milyon 200 bin euro değerindeki “Genç kadının başı” isimli Pablo Picasso tablosu  Korsika adasından ( FRANSA ) , Madrid’e ( İSPANYA ) inanılmaz güvenlik önlemleriyle getirildi.

#1
2

 

#2
3

 

#34

Uzman ekipler tarafından taşınan ünlü tablo , yürütülen soruşturma tamamlanıncaya kadar gözetim altında tutulmak üzere Reina Sofia Müzesi‘ne konuldu.

#49

 

#58

 

#67

Genç kadının başı” isimli tabloyu 1977 yılında İspanyol banka patronu Jaime Botin ile Panama’daki Euroshipping Charter Company Ltd. adlı şirket satın almıştı. 2012 yılında ise İspanyol resmi makamlarından taşınması için izin istemiştir. “Kültürel varlık” kapsamında yer aldığı belirtilen esere, mahkeme tarafından “ihraç edilemez” kararı verilerek izin reddedilmişti.

#76

Geçtiğimiz ay sonunda Fransa’nın Korsika adasının Calvi Limanı’nda demirli olan İngiliz bandıralı bir yatta bulunan tablonun İsviçre’de satılacağı şüpheleri gündemdeydi. Bunun üzerine, Fransa gümrük yetkilileri esere el koymuştu.

1906 yılında Picasso‘nun  değer biçilemeyen bu eseri Picasso, yalnızca 24 yaşındayken oluşturmuştu. Bu eser, ressamın tüm yaşantısı boyunca bir devrim niteliği taşıyor.

#81

Söz konusu soruşturma tamamlanana kadar tablo, Reina Sofia Müzesi‘nde muhafaza edilecek gibi görünüyor.

54 santimetre yüksekliğinde ve 42 santimetre genişliğinde olan bu eserin  26 milyon 200 bin euro değeri olduğu söyleniyor. Fakat açık arttırmada satışa sunulursa,  fiyatının 80 milyon avroyu geçebileceği ihtimaller arasında.

 

Kaynak: haber7.com

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir