Periscope Fenomeni Haline Gelmek İçin Gerekli İlk Adımlar

2162
#1 Balık baştan kokar. Başlığa dikkat!

phpr5myj2

Hedef kitlenize uygun ve merak uyandıran başlıklar seçmek en önemli nokta. Bu yüzden de listemizin başında geliyor. Canlı yayına başladığınız sırada arkadaşlarınızın telefonuna bildirim gider. Yayınınızın başlığının bu bildirim ekranına sığması için 40 karakteri aşmaması gerekiyor. Bu yüzden kısa ancak ilgi uyandırıcı başlıklar her zaman daha izlenilesi hisler uyandırır. Başlıklarınızı soru formatına da çevirip merak duygusunu tetikleyebilirsiniz. Eğer tüm dünyaya hitap etmek isterseniz, İngilizce bir başlık üretmeniz gerekecek.

#2 Sıcak sıcak gündem takibi…

İnsanlar gündemle ilgilenmeyi sever. Gündemde olan konularla ilgili yayınlar, izleyici sayınızda sürekli bir yenilik sağlayacaktır. Siyasi gündemin yanı sıra futbol ve magazin gündemi de çok takip edilenler arasında. Gündemde nelerin olduğunu öğrenebilmek içinse Twitter’ın gündemini takip etmek en akıllıcası.

#3 Yaratıcılığın sınırlarını zorlayın.

periskop04

Yaptığınız yayının benzerlerini bir başkası da yapıyor olabilir. Konunuz benzeyebilir, başlığınız benzeyebilir ve daha bir çok özellikleriniz benzeyebilir. Ancak yaratıcı sunumlar yapmanız size özgünlük kazandırır ve sizi diğerlerinden ayırarak daha üst noktaya getirir. Başkasının formatını çalmak yerine kendi formatınızı oluşturmanız ve bu yayın formatında belli kalite standartlarını yakalamanız sizi takip edilesi insanlardan biri haline getirir.

#4 Çekimde kaliteyi yakalayın.

periscope-izleyici-sayisini-arttırma-4

En çok yapılan hatalardan birisi de yayın süresince çekimin yanlış açıyla yapılması veya görüntü kalitesinin yetersiz olması. Eğer hareketli halde ve dışarıdayken yayın yapıyorsanız selfie çubukları kullanabilirsiniz. Bunlar hem telefonu düz tutabilmenizi kolaylaştırır hem de mikrofonun üstüne ara ara dokunarak izleyicilerinizi gereksiz gürültülerle muhatap etmek zorunda kalmazsınız. Kamera kalitesi ve çekim yaptığınız sırada ışığa karşı konumunuz da oldukça önemli.

#5 Takipçilerinize duyurun yapın.

Periscope-thumb

Özen göstererek hazırladığınız ve beğenileceğini düşündüğünüz yayınlar öncesinde takipçilerinize twitter’dan duyuru yapabilirsiniz. Kalitenizi bir kez tadan izleyici davetinizle birlikte periscope’unu açmış sizi bekliyor olacaktır.

#6 Eğlence nerede izleyici orada.

16617251877_6d1e2163c3_o-2060x1236

Özellikle genç kitle eğlenmeyi sever. Bulunduğunuz şehirde bir festival, konser, balo gibi organizasyonlara katılmışsanız, bunları da yayınınıza dökebilirsiniz. Böylece evinde telefonun başındaki izleyiciye de eğlence tattırmış olursunuz. Zaten bir çok kişinin eğlence amaçlı kullandığı bir uygulama değil mi?

#7 İstikrarlı yayınlar yapın

Yayınlar öncesi kendinize bir takvim hazırlayarak ne sıklıkta yayın yapacağınızı ve hangi günler, ne konuda yayın yapacağınızı belirleyin ve bu takvime uyarak istikrar çizgisi oluşturun. Emin olun ki izleyici sayınızdaki artış da bir istikrara sahip olacaktır. İzleyicileriniz, ” Bugün Çarşamba, X günü” gibi cümleler kurarak sizi beklemeye başlayacaktır. Bu tarz sloganlar oluşturarak yayın içerisinde söylemenizde izleyicinizin hafızasında yer etmenizi sağlar.

#8 Periscope trendlerini yakalayın.

enhanced-25824-1427472209-38

Ortamda her zaman bir rekabet kokusu da var. BU yüzden rakiplerinizi takip etmelisiniz. Kim ne yapıyor, yeni çıkan trendler neler, yayın içeriğinize nasıl adapte edilir? Bunlar üzerine düşünün ve çalışın. Yukarıdaki kurallara dikkat ederek yaptığınız yayın, trendlerle de harmanlanınca vazgeçilmez hale gelecektir.

#9 İletişimi koparmayalım.

external

İzleyicilerinizle olan iletişiminiz, sizinle onlar arasındaki en önemli bağ. Bu yüzden sorularına ilgi göstermek, gerekirse küçük muhabbetlere girişmek ve arada kalp isteyerek nabız yoklayıp yayının içeriğine ve temposuna müdahale etmek izleyicilerinizin kalbini çalmaya yetecektir.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir