Organ ve Böbrek Nakilleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler…

1204

Organ Nakilleri

Organ nakilleri günümüzde bir çok hayat kurtarmaktadır. Verilen bir organ ile başka bir insana hayat vermek hiç şüphesiz insanı bütün hayatı boyunca mutlu edecek, eğer vefat etmiş birinden nakil söz konusu ise ailesini mutlu edecek bir durumdur. Organ nakillerinin en önemlileri arasında böbrek nakli gelmekle beraber bir çok nakil türü de mevcuttur. Organ naklinin tıbbi literatürdeki karşılığı transplantasyon olmakla birlikte, günümüzde donörlerden alınan organlar son derece başarılı bir şekilde hastaya nakil edilmektedir. Böbrek nakli konusunda en çok merak edilen konulardan birisi de çocuklara böbrek nakli yapılıp yapılmayacağı hususudur.

lieeikkaus-1024x768
Yetişkinlere böbrek nakli uygulandığında başarılı sonuçlar alındığı bir gerçektir. Bu oran %90’ın üzerindedir. Çocuklar konusunda da aynı şekilde böbrek nakli ameliyatları çok başarılı geçmektedir. Çocuklarda böbrek nakli konusu, genelde böbrek yetmezliği söz konusu olduğunda gerçekleşmektedir. Bu yetmezlik yetişkinlere göre daha farklılık göstermektedir. Çocuklara yapılan böbrek nakillerinde, ameliyatı engelleyecek bazı hususlar da vardır. Bu hususlardan bazıları, tedavisiz kanser hastalığı, tedavisiz enfeksiyon hastalıkları ve diğer bazı tıbbi hastalık sebebi ile yaşam ihtimali düşük olan çocuklardır. Böbrek nakli için çocukta zeka geriliği olması tam bir engel değildir. Böbrek nakli sonrasında çocuk zekasında gelişme görülebilmektedir.

Böbrek nakli yapılacak merkezler iyi seçilmelidir. Ameliyatı gerçekleştirecek olan uzman ekibin niteliği, ameliyat merkezinin bulunduğu koşullar (hastane veya klinik koşulları) böbrek nakli öncesi ve sonrası takibin ayrıntılı bir şekilde yapılması son derece önemlidir. Türkiye’de böbrek nakli konusunda oldukça uzman kişiler ve ekipler olduğunu söylemek doğrudur. Bu alanda uzun yıllardır deneyimi bulunan, alanında gerçekten başarılı olarak sayabileceğimiz doktorların varlığı, Türk tıbbı açısından son derece umut vericidir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir