Öpüşmek 80 Milyon Bakterinin Transferine Yol Açıyor

1801

Hollandalı bilim insanlarının yaptığı bir çalışmaya göre 10 saniye süren bir öpüşme esnasında çiftler arasında 80 milyon civarında bakteri değişimi yaşanıyor.

80 milyon denilince sayı çok fazla gelebilir, ama bilinmesi gereken bir şey var ki insan vücudunda yaklaşık 100 trilyon adet mikroorganizma bulunmakta. Yani aslında bu sayı vücudumuzdaki organizma sayısının milyonda biri. Ek olarak söylemek gerekirse vücudumuzda direkt olarak bize ait olan hücre sayısı diğer mikroorganizmalara ait hücre sayısının 10’da biri kadar. Yine bilimsel araştırmalara göre bu mikroorganizmalar vücudumuzda bulunmasaydı bir gün bile yaşamamız mümkün değildi, çünkü vücutta yapılan önemli işlerin altında hep bu mikroorganizmalar yatmakta.

opusmek 80 milyon bakteri

Konuya geri dönmek gerekirse, ağzımızda yaklaşık 700 farklı türden bakteri bulunmakta, bu bakterilerin türleri kişiden kişiye değişmekte. Beslenme şeklimiz, genetik yapımız, yaşımız ve yaşam şeklimiz bu türleri belirleyen önemli etkenlerden. Bu araştırmaya göre öpüştüğümüz insanlar önemli etkenler arasına giriyor. Hollanda’daki TNO adlı bilimsel araştırma şirketi 21 çifte günde kaç kere öpüştüklerini ve ortalama öpüşmelerinin kaç saniye sürdüğü gibisinden sorular sormuş, daha sonrasında çiftlerin ağızlarından örnekler almış ve incelemiş. Microbiome dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre günde 9-10 kere yapılan 10 saniyelik öpüşmeler sonucunda çiftlerin ağız bakterisi kolonileri hemen hemen aynı olmakta.

21 çift üzerinde yapılan bu araştırmada ilk etapta aslında bir sonuç alınamadı. Bu aşamada çiftlerin ağzından öpüştükten önce ve sonra örnekler alınmıştı ve pek farklılık görülmemişti. Bunun nedeni olarak çiftlerin halihazırda bir süredir öpüşüyor olmaları düşünülmüştü. Dolayısıyla araştırma ekibi çiftlere içinde özel bir bakteri türü bulunduran bir yoğurt yedirdiler, daha sonra öpüşmelerini istediler. Daha sonra alınan örneklerde 10 saniyelik öpüşme sonucunda 80 milyon civarlarında bakterinin diğer eşe de geçtiği görüldü. Yine de insan ağzında yaklaşık 1 trilyon bakteri bulunduğunu belirtmek gerek. Araştırmanın İngilizce halini şuradan okuyabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir