Ombre ile sombre arasındaki fark

39448

Ombre nedir ?

Sombre nedir ?

ombre ile sombre
ombre ile sombre

Ombre ve sombre arasındaki fark nedir ?

Benim canım okuyucularım. Bugün yine son zamanların trendi olan bir konuyla karşınıza geldim. Güzeller güzeli kadın okuyucularımın daha çok dikkatini çekecek bu konu umarım beylerin de dikkatini çeker.

Ombre nedir ? Ombre nasıl yapılır ? Sombre nedir? Sombre nasıl yapılır? Ombre ile Sombre arasındaki fark nedir?

Öncelikle ombre ile başlayalım.

Ombre saç nedir ?

Ombre saçın kendi uzunluğuna göre ayarlanarak diplerini daha doğal görünümlü bırakarak uçlara doğru uygulanan aydınlatma işlemidir. Ombre 6 tona kadar yapılabilir. Yani koyulaşma veya açılma dipten uçlara doğru saçın doğal renginden 6 tonuna kadar yapılabilir. Ombre sadece doğal şekillerde değil tamamen farklı şekillerde de uygulanabilir. Örneğin saç uçlarını; mor, mavi, yeşil, pembe gibi boyama işlemi de ombrenin bir çeşididir. Kendi tercihlerimize bırakılan bu işlem, zevklerimize göre farklılık gösterir. Ama doğal görünüm elde etmek istiyorsanız saçınızın doğal renginden 2 ton fazlaya gitmemelisiniz.  Ombre nasıl yapılır ? Öncelikle bu işlemi profesyonel ellere bırakmanız gerektiği konusunda sizi uyarmak istiyorum. İlk olarak saçlara fön çekilir. Daha sonra saç uçlarına balyaj yapılır. Fakat bu balyajları yapmadan önce saçlara krepe yapılır. Krepelerin yoğunluğuna göre ve saçın yoğunluğuna göre ne kadar istenilirse o kadar balyaj yapılır. Saçlardaki geçişleri yapmak için saç uçlarına krepeler yapılır. Bu krepeleri biraz daha yoğunlaştırırsak daha az ombreler gözükür. Daha fazla yapılırsa ombreler daha fazla gözükür. Bu işlem bittikten sonra saç öncelikle durulanır ve krepeler açılır. Krepeler açıldıktan sonra saçın durumuna göre bakım uygulanır. Bu bakımdan sonra saç daha ışıltılı bir görünüme bürünür. Ombre yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Ombre yapılacak saçın çok yağlı olmaması gelir ve saça çok fazla işlem uygulanmış olmamalıdır. Saçın yıpranmış olmaması gereklidir. Unutmayın her zaman önemli olan saçınızın sağlığıdır. Saçınızın sağlıklı olması güzel görünmesinden daha önemlidir.

Şimdi de sombre hakkında biraz konuşalım.

Sombre saç nedir ?

Aslında ombre saç içinden türemiş bir terimdir. Arasında çok büyük farklılıklar olduğunu söylemek pek mümkün değil. Bu yüzden bu iki terim çok karıştırılıyor. Sombre, ombre ile kıyaslandığında daha az tonu içerisinde barındıran ve uygulamasında ombre ile benzerlik gösteren bir işlemdir. Çok daha doğal bir görünüm sağlayan bu işlem saçın kendi renginden en fazla 3 ton açığına ya da koyusuna kadar yapılır.

Sombre nasıl yapılır ?

Sombre ve ombre  aynı yöntem kullanılarak yapılır. Farklılık gösterdiği tek nokta uygulanan renk tonlarıdır. Sombre ve ombre arasında ki temel fark nedir ? denilirse kullanılan renk tonlarının daha az olması öne çıkar.

Ombre ve sombre arasında ki farklar nelerdir ?

  • Sombre, daha doğal ve daha az renk tonu içeren yöntemdir
  • Ombre, daha iddialı ve daha çok renk tonu içerdiği için geniş bir yelpazede kullanılabilen yöntemdir.

Her iki işlem içinde ten renginizi ve yüz yapınızı dikkate alarak tercih etmelisiniz. İddialı bir görünüm istiyorsanız ombre, daha doğal bir görünüm için ise sombre tercih etmelisiniz. Bu tercihleriniz adece güzellik için değil karakter ve kişilik özelliklerinizi de öne çıkaracak bir tercih olacaktır.

Sombre saç modelleri, ombre saç modelleri kadar keskin farklılıklar göstermez. Yineleyerek söylüyorum ki daha doğal bir görünüm sağlar! Saçın ana rengine yakın tonların kullanılması sombreyi ombreden ayıran en önemli özelliktir. Sombre saçlarda yumuşak bir geçiş yaparak saçlarda balyaj hissi verir. Ombre de ise daha çarpıcı bir biçimde saç diplerinden uçlara kadar keskin bir renk geçişi söz konusudur. Ombre saçın kendi renginden 6 tona kadar farklılık gösterirken sombre en fazla 3 ton farklılık gösterir.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Aklınıza takılan soruları yorum olarak belirtebilirsiniz. Kendinize iyi bakın. Ayrıca kolay saç modelleri konulu yazımı muhakkak okuyun. Güzel kalın.

3
Kimler Neler Demiş?

3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ebru

Yazilarin gercekten cok guzel.. Benim sitemide inceleyerek goruslerini bildirirsen sevinirim.

[…] biraz maliyetli de olsa, daha güvenilir olduğu için, kuaföre gitmelisiniz. Ayrıca ombre nedir ? soft ombre nasıl yapılır, ombre sombre arasında fark nedir ? ve kolay saç modelleri için […]

ahugül

Ben ombre yaptırmayı seviyorum ama kuaförler artık çok yıprandığı için yapmak istemiyordu kopar diye bende likit keratin yüklemesi yaparak saçlarımı düzelttim her boyamadan önce de kullanıyorum hiç zarar görmeden saçlarıma istediğim boya ve işlemi yapıyorum.