Ölümünün 4. Yılında Skandallar Kraliçesi Amy Winehouse

3010

Lanetli 27’nin aramızdan aldığı sesi, şarkıları, tarzı, yaşam biçimi, büyük aşkı ile hafızalarımızdan asla silinmeyecek Soul müziğin divası Amy Winehouse’ın bugün 4. ölüm yıldönümü.

Ben tam da soyadım gibiyim diyecek kadar kendiyle barışık, alkol problemini kabul etmiş, 5 Grammy ödüllü, Modern Pin-up’ın en büyük ikonunu hep beraber analım istiyoruz.

İçindekiler

#1 14 Eylül 1983 Londra’nın banliyö bölgelerinde birinde abisi Alex’den sonra  Mitch ve Janis’in tek kızı olarak dünyaya geldi.

#2 Babaanne, anne tarafından akrabalar ailede herkes Caz ile ilgilenince Amy’nin de müzikle ilgilenmesi tabiki kaçınılmazdı. İlk grubu Sweet ‘n’ Sour’u 10 yaşındayken arkadaşı Juliette Ashby ile kurdu. Grup tarzını dönemin trendi rap müziği seçmişti.

#3 Aykırılığı yüzünden sürekli okul değiştirmek zorunda kalan Amy 13 yaşında ilk gitarını alarak kendi bestelerini yapmaya başladı. Hatta Bolsha Band isimli yerel bir grupta şarkı söylemeye de başladı.

#4 16 yaşında okul arkadaşı Tyler James Amy’nin demosunu yetenek avcılığı yapan bir firmaya göndermesinden hemen sonra Amy Island/Universal ile anlaştı. Uzun sürmeyen bu anlaşmanın ardından Amy kariyerine Natioanl Youth Jazz Orkestrası’nın kadın vokalisti olarak devam etti.

# 5 2003’de Amy hayatını değiştirecek aşkı Blake Fielder-Civil ile tanıştı. Daha sonrasında evlenen çiftin ilişkisi Amy’nin hayatında dönüm noktası oldu. Babası Amy’nin uyuşturucu bağımlığının sebebi olarak kocası Blake’i göstermiştir. Amy ve Blake şiddet dolu aşklarıyla ilişkileri boyunca magazin gündeminde yer aldı.

# 6 2003’te çıkardığı ilk albüm Frank bütün müzik eleştirmenlerinden tam not aldı. Amy bu albümle BRIT ödülünde en iyi kadın solo sanatçı, Platin Plak gibi  bir çok prestijli ödül aldı.

# 7 2006 yılında ikinci albümü Back To Black’i piyasaya sunan Amy’nin bu albümü onun özel hayatından kesitleri yansıtıyordu. Özellikle alkol ve uyuşturucu probleminin basına yansımasıyla birlikte albümde yer alan Rehab çok ses getirdi. Blake ile yaşadığı çalkantılı ilişkinin durumu da Back To Black şarkısında yer alıyordu.

# 8 İkinci albüm İngiltere’nin yanında Amerika’nın da büyük ödüllerini kazanmasına rağmen Amy’nin madde bağımlılığı ciddi boyutlara ulaşmıştı. Hatta aşırı dozda uyuşturucudan hastaneye kaldırılan Amy son anda kurtarıldı. Sonrasına basına yansıyan haberler; Amy’nin kocasıyla şiddetli kavgaları, Norveç’te yüksek miktarda esrar bulundurmaktan tutuklanma, barmeni dövdüğü davaya rüşvet karıştırmak, tutuklanmalar, kokain içerken fotoğrafların basına sızması şeklindeydi.

# 9 Grammy ödüllerinde ülkenin en prestijli ödüllerin biri olan Ivor Novello ödüllerine kadar neredeyse bütün ödülleri silip süpüren Amy Winehouse’un skandalları bitmek bilmedi. 2008 yılı Amy için rehabilitasyon, hastane ve hapis yılı olmuştu. 2009’da ise Blake Fielder-Civil’in Amy’i aldatması, açılan boşanma davası ile gündemdeydi. Hatta yeni ilişkisi Reg Traviss ile birlikteyken bile Blake Fielder-Civil ile hala birlirlerine aşık olduklarından bahsediyordu.

# 10 2010 yılı yine olaysız rehabilitasyonlarda geçse de Temmuz 2011 skandallar geçmişi aratmayacak nitelikteydi. Amy Avrupa Turnesinde ne bulunduğu şehri, ne şarkı sözlerini ne de grup arkadaşlarının isimlerini hatırlıyordu. Belgrad’da sahne boyunca yuhalanan Amy Winehouse İstanbul’a gelmesine rağmen konserini iptal edip sessizce Londra’ya geri döndü. Bu turne sonun başlangıcı olmuştu ve 23 Temmuz 2011’de Amy Winehouse Londra’aki evinde ölü bulundu.

# 11 27 yaşında skandallarla dolu hayatına gözlerini yuman Amy Winehouse’da Forever 27 (Sonsuza dek 27) klubüne katılan ünlüler arasında yerini aldı.

forever27 sonbisey

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir