Olduğunuzdan Daha Yaşlı Gösteren 5 Zararlı Alışkanlık

625

Bazı alışkanlıkların farkında olmadan sizi daha yaşlı gösteren ve ömrünüzden çalabilen alışkanlıklar olduğunu biliyor muydunuz? Hâlbuki sizi olması gerektiğinden daha hızlı yaşlandıran bu alışkanlıkların önüne bazı basit çözümler uygulamak suretiyle geçmek mümkün.

Olduğunuzdan Daha Yaşlı Gösteren 5 Zararlı Alışkanlık

1- Geceleri Atıştırmak:

Geceleri kurabiye, kraker gibi atıştırmalıklar tüketmeyi alışkanlık haline getirmek; sizi daha çabuk yaşlandırır. Şeker ve rafine karbonatlar tüketmek kan şekerinde hızlı şekilde artışa sebep olur. Şeker molekülleri kan yoluyla vücudumuzdaki tüm hücreleri yağ ve proteinlere bağlı olarak dolaşır. Şeker cilde elastikiyet sağlayan protein kolejene bağlandığı zaman glikasyon ortaya çıkar. Bu kolajen şeker kombinasyonu ise sert bir yapıda olduğundan dolayı deride kırışıklıklara sebep olur. Bu sebeple bu tür atıştırmalıkların yerine yoğurt, haşlanmış sebze ve fıstık gibi daha düşük glisemik değere sahip gıdaları tercih etmelisiniz.

Olduğunuzdan Daha Yaşlı Gösteren 5 Zararlı Alışkanlık

2- At Kuyruğu Yapmak:

Çok basit gibi görünse de sıklıkla atkuyruğu yapmak saçlarınızın daha fazla dökülmesine sebep olur ve saç sağlığı için tehlike yaratır. Sürekli olarak direnç gören saç dipleri zarar görür. Bu nedenle zaman kaybetmeden saçlarınızı sıkı bir şekilde toplamaktan vazgeçin. Saçlarınızı mutlaka toplamak istiyorsanız eğer yukarıdan daha bol topuzla şekillendirebilirsiniz.

Olduğunuzdan Daha Yaşlı Gösteren 5 Zararlı Alışkanlık

3- Egzersiz yaparken dikkatli olmamak:

Egzersiz yaparken çoğunlukla yüzün hangi şekle girdiği ile çok fazla ilgilenmiyoruz. Hâlbuki kaşları çatmak, nefes alıp verirken dudak kaslarını zorlamak ve inlemek yüz kaslarına zarar verir. Böylelikle kırışıklıklardan kurtulmak için kullandığınız güneş koruyucu kremlerin de hiçbir anlamı kalmıyor. Çünkü spor yaparken yüzümüzü gereğinden çok kırıştırıyoruz. Bunu önlemek üzere ayna karşısında egzersiz yapın ve yüz hareketlerinizi düzeltmeye odaklanın.

Olduğunuzdan Daha Yaşlı Gösteren 5 Zararlı Alışkanlık

4- Sağlıksız Yağ Tüketmek:

Zararlı yağlar ile yapılan yiyecekleri tüketmek daha hızlı yaşlanmanıza neden olur. Oysaki Omega 3 gibi yağ asitlerinin sivilce ve iltihaplanma durumlarının önüne geçen sakinleştirici bir etkisi vardır. Omega 3 ciltte çok miktarda bulunan kolajen ve elastin liflerinin parçalanmasına engelleyerek cildinizi sağlıklı kılar. Bu nedenle Omega 3 açısından zengin olan somon, zeytinyağı ve avokado gibi gıdaları sofranızdan eksik etmeyin.

Olduğunuzdan Daha Yaşlı Gösteren 5 Zararlı Alışkanlık

5- Saçlarınızı yüksek ısıyla kurutmak:

Saçlarınızı saç kurutma makinesinin en yüksek ayarında ve yakın mesafeden kuruttuğunuzda saç tellerinizde kabarcıklar oluşmasına sebep olur. Bu ise saçlarınızın çok daha kolay kırılmasına yol açar. Bunu önlemek üzere yapılması gereken şey; kurutma makinesini saçlarınızdan 20 cm uzak tutarak kurutmaktır. Ayrıca saçlarınızı kuruturken ısıdan koruyabilen bir ürünle güvence altına da alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here