Okumanız İçin Sosyal Bilimci Olmanıza Gerek Olmayan 8 Kitap

14814

Sosyal Bilim alanında okunması gereken 8 temel kitap

İçinde yaşadığımız dünyada olup bitenleri anlamak, yorumlamak ihtiyacını her zaman duyarız.  Siyaset, sosyal politika, ekonomi, medya; toplumda yaşayan insanlar olarak hepimizi bir yerinden içine alıyor. Hal böyleyken; çoğu, sosyal bilimcilere üniversitede ders kitabı olarak okutulan kitapların aslında okuyan herkesin ufkunu açacağını düşünüyoruz. Bu sebeple okuduğunuzda dikkatinizi çekecek, bakış açınızı değiştirecek kitapları sizlerle paylaşmak istedik. Ne dersiniz ilginizi çeken çıkar mı aralarında?

#1 Platon- Devlet

Platon’un tüm dinamikleriyle kurguladığı ‘devlet’ini anlattığı kitabıdır. Sosyal ve siyaset bilimcilere ders niteliğindeki bu eser devletlerin yapısına ilişkin üretilen kuramlara da zemin hazırlamıştır.

#2 J. J. ROUSSEAU -İnsanlar Arasındaki Eşitsizliğin Kaynağı

insanlar-arasindaki-esitsizligin-kaynagi_avatar

İnsanların topluluktan toplum haline gelmeleriyle baş gösteren eşitsizliğin nedenleri üzerine güçlü tezleri olan Rousseau’nun klasik haline gelmiş eseridir.

#3 J. J. ROUSSEAU – Toplum Sözleşmesi

toplumsozlesmesitp3

Rousseau, ‘İnsanlar Arasındaki Eşitsizliğin Kaynağı’nda ortaya koyduğu duruma çözüm önerisi olarak toplumdaki herkesi dikkate alan  bir ‘Toplum Sözleşmesi’ sunuyor.

#4 Niccolo MACHIAVELLI-  PRENS

indir (2)

Devlet yönetimi konusunda çok iddialı görüşler ortaya atan eser yazıldığı dönemden beri fikir ayrılıklarına neden olmuş olsa da, her dönem okunan eserler arasında yerini alıyor.

 

Klasikler arasında yer almış eserlerden sonra yakın tarihte yazılmış, günümüz küresel dünyasının sorunlarını ele alan önemli kitaplarla devam edelim.

#5 Kevin BALES- Küresel Ekonomide Yeni Kölelik (Kullanılıp Atılanlar)

phpThumb_generated_thumbnail (1)

Köleliğin eski zamanlarda kaldığını düşünüyorsanız eğer Bales’in bu derin araştırmasıyla fikriniz kökünden değişecektir. Beş ülkede yaptığı araştırmalarla günümüzde köleliğin hala devam ettiğini çarpıcı biçimde gözler önüne seriyor.

 

#6 George RITZER- Toplumun Mcdonaldlaştırılması

phpThumb_generated_thumbnail (2)

İsmiyle ilginizi çeken  kitabın tek ilgi çekici yanı bu değil emin olabilirsiniz. Ritzer, toplumun tüketim alışkanlıklarından yola çıkarak rasyonel aklın nasıl yönlendirildiğini güncel, hayatınızdan örneklerle sunuyor.

 

#7 David LYON – Gözetlenen Toplum

phpThumb_generated_thumbnail (3)

Hepimizin rahatsızlığını duyduğumuz, insanlar arasındaki duygusal iletişime sekte vurduğunu düşündüğümüz teknoloji artık dünyayı kontrol ediyor. Tek bir tuşla tüm bilgilerimize ulaşılıyor, her şey kumanda ediliyor. Lyon tam da bu noktada ‘Gözetlenen Toplum’dan bahsediyor.

#8 Hakan ERGÜL & Emre GÖKALP & İncilay CANGÖZ – Medya Ne ki… Her Şey Yalan!

1777 YALANMEDYA.indd

Son önerimizde küreselden ulusala dönüyoruz.  Kapağıyla her şeyi anlatan bizden bir kitap… Günümüz Türkiye’sinin renkli fotoğrafını çeken kitap, yazarların alan araştırmasından oluşuyor. Yoksul hane halkının gündelik yaşam pratiğinde medyanın rolünü, hiç yabancısı olmadığınız tespitlerle ortaya koyuyorlar.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir