Okula Alerjisi Olan 13 Yaşındaki Kız!

1397

Aslında bakarsanız bu yazıyı gören herkes, aslında benim de var, benim de olmalı gibi cümleler kuruyordur. Bilim tarafından kanıtlanmasa da çoğu insanın da okula alerjisi çıkacaktır. Okulda yapılan haksızlıklar, gıcıklıklar ya da yaşanan zorluklar bazen sinirlenmemize hatta vücudumuzun reaksiyon vermesine sebep olabiliyor. Ama gelin görün ki kimse okula alerjim varmış gibi bir tanıyla gelmedi bugüne kadar. Bu iyi bir şey midir kötü bir şey midir bu 13 yaşındaki arkadaştan öğrenelim…

#1 İngiltere Girmsby’de yaşayan 13 yaşındaki Tiffiney Blakey eşi benzeri olmayan bir alerjinin mağduru.

John Whitgift Academy okuluna üç yıldır devam eden Blakey, geçen haftaya kadar okulunu seven çalışkan bir öğrenciydi. Ancak ne olduysa bir anda okula gittiğinde vücudunda rahatsızlıklar hissetmeye başladı. 4 gün boyunca rahatsızlıklarına rağmen inatla okula giden Blakey ne gripti, ne de bilinen başka bir hastalığı taşıyordu. Teşhisi konulamayan rahatsızlığı, dördüncü günün sonunda onu ölümcül bir anafilaktik şoka soktu!

0.49578300_1444324162

 

#2 Hastaneye kaldırılan Blakey’in bilinen tek rahatsızlığı fıstığa karşı alerjisinin olmasıydı. Ancak 4 gündür Blakey hiç fıstık tüketmemişti.

Sıkıntı sadece okula gidince oluşuyordu. Doktorlar okulun tatil döneminde farklı bir renge boyandığını ve halılarının değiştiğini öğrenince bu durumu inceleme altına aldılar.

0.13024300_1444324167

 

#3 Blakey yaşadığı durumu şöyle anlatıyor:

“Matematik dersinde bir anda rahatsızlandım. Başım dönüyordu ve ateşim çıkmıştı. Sonra İngilizce dersine girdik ve bu ders sırasında her yanımı ateş bastı. Gözlerim görmez oldu ve boğazım acımaya başladı. Korkmuştum, ölüyor gibiydim.”

0.57103900_1444324269

 

#4 Aynı zamanda çok iyi bir buz patencisi olan Blakey’in annesi, hastanede yapılacak testler bitene kadar kızını okula göndermemeye karar verdi.

Konuyu inceleyen Dr. Richard Vautrey’in konu hakkındaki yorumu şöyle; “Sıklıkla yeni bir ortama girdiğinde kendisini iyi hissetmeyen insanlarla karşılaşabiliyoruz. Ancak insanlar hızlı bir şekilde adaptasyon sağlayabiliyorlar. Adaptasyon sağlayamadıklarında vücut tepki vermeye başlıyor ve durum alerjik bir rahatsızlığa dönüşüyor. Açıkçası Blakey’in vakasına benzer bir durumla ilgili çok az deneyimimiz var ve şu an için bir çözüm sunamıyoruz.”

0.16986600_1444324169

 

#5 Evet şimdilik kesin olan tek şey Blakey’in okula karşı bir alerjisinin olduğu.

The Sun gazetesinde yayınlanan bu olay şu sıralarda İngiltere’nin en çok konuşulanları arasında yer alıyor. İlginç olan başka bir durum ise aslında okumayı ve çalışmayı seven Blakey’in derslerini özlemesi ve öğretmenelerinden evde çalışmak üzere ödevler istemesi. Blakey şimdilik Oasis Academy adlı okulda bir deneme sürecinden geçiyor. Eğer bu okulda da alerjisi tetiklenirse hayatı boyunca okul yüzü görmeyebilir. Ne diyelim, zavallı Blakey’e acil şifalar diliyoruz…

0.70930400_1444324278

Kaynak: Radikal.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here