ODTÜ Öğrencisinden ODTÜ Pankart Eleştirilerine Cevap

32090

Bildiğiniz gibi 28 Haziran Pazar günü ODTÜ’de mezuniyet töreni gerçekleştirildi. Her sene olduğu gibi, bu sene de törende geleneksel olarak genellikle güncel konuları tiye alan pankartlar yapılıp, kamuoyunun takdirine sunuldu. (Pankartların bir kısmına buradan ulaşabilirsiniz.)

Bütün kıyamet törende bulunan ve kimine göre manevi değerlere saldırı içeren kimine göreyse sadece mizah içeren bir pankartın sosyal medyada paylaşılmasıyla başladı.

#1 Tartışmaları alevlendiren karikatür ile başlayalım.

Pankart aslında bir karikatürden özenilse de, Ramazan ayında böyle bir pankartın olması kamuoyunda büyük bir tepkiye neden oldu. Sonuçta Türk Halkı din konusunda hassas olan bir halk ve din üzerinden yapılan herhangi bir mizahta fazlasıyla tepki gösterebiliyor.

#2 Hakaretlerin bini bir para

Soruyorum: Ülkenin önde gelen üniversitelerinden birinin mezuniyetinde bulunan bir pankarta bakarak bu genellemeyi yapmak ne kadar doğru? Bence bu yorum da en az(!) pankart kadar tepki görmeyi hak ediyor.

#3

Ve ön planda olan cümle; “Okumak cahilliği alır, eşeklik baki kalır.”

Tepki çekeceğimi bilsem de, düşüncemi açıkça paylaşacağım; bizim taraftan ön plana çıkan cümle şu olabilir; “kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş”. Hadi diyelim ki haklılar (ki tartışılabilir), bu derece tepki göstererek onlar da bu pankartı yapanlar kadar haksız olmuyorlar mı? Milletimiz maalesef yine her şeyin kıvamını kaçırmış bulunuyor.

Diğer bir tepki de, aşağıdaki pankarta geldi.
#4 Var ediyoruz…

Burada tepki “var etmek” fiiline.

Halkın bir kesmi “var etmek sadece yaratana mahsustur” düşüncesiyle tepki gösterdi. Hatta yalnızca halk değil, eski hükümete yakın yayın organları dahi bu tepkiye katıldı.

#5 İsmini vermeden, görselini paylaşayım

Bunlarla yetinilmeyip, daha doğrusu çizgi aşılıp, genel olarak üniversiteyi aşağılama tavrına bürünüldü. Düşünce özgürlüğü olan ülkemizde(!), öğrencilerin özgür ve bireysel yazılmış pankartları ile mizah anlayışlarını olduğundan farklı anlayanlar, amaçları sadece mesaj verirken eğlenmek olan öğrencileri ve ODTÜ’ye mensup olan kişileri aşağılamaya başladılar.

#6 “ODTÜ ancak maket uçak taşısın”

Şunu söylemek isterim ki; gereksiz bir karşılaştırma içinde olan kamuoyu, sanırım ki ODTÜ’nün içinde bulunduğu projeleri bilmiyor.

Tabii ki amacım Fırat Üniversitesi’ndeki 7 arkadaşı küçümsemek değil, hatta kendilerini tebrik ediyorum, ama Türkiye’de öncü bir üniversitenin böyle kolay aşağılanmasına da gönlüm razı olmuyor. Sizin oluyor mu?

#7 Bitmiyor, bitmiyor, bitmiyor…

Özel konuşmalarda fazlasıyla şiddet ve nefret dolu konuşmalar geçiyor.

#8 İnsanlar bile kendi arasında çelişiyorlar.

#9 Tepkiler yorumları aştı, artık hack aşamasına geldi.

Türkiye’nin Siber Ordusu(!)’da boş durmayıp bu “din düşmanlarına” gereken dersi hesaplarını hackleyerek veriyor. Hatta sınırı aşıp öğrencilerin okul maillerini çalmışlar. Sanıyorum ki ODTÜ’yü kazanamayan bu arkadaşlarımız uzaktan da olsa olaylardan haberdar olmak istiyorlar. Oysa ki bana sorsalar, ben onlara nerede ne oluyor seve seve söylerdim.

#10 Bu arada maskeli hacker grubu da Sedat Peker’in yeğeniymiş.

#11 Bunlar nedense görmezden gelindi

Bu arada ODTÜ’lüleri burnu havada etliye sütlüye karışmayan ve de gündemden uzak insanlar olarak tanımlıyorlar. Keşke ODTÜ tarihini bir inceleselerdi.

Aslında pankartlar bahane diyebiliriz. Olay tamamen son zamanlarda oluşturulan ODTÜ’lü antipatikliği.

Bakalım ne zaman bu antipatinin sempatiye dönüştüğünü görebileceğiz.

İçten bir not: Bu yazımı bir ODTÜ’lünün gözünden eleştirilere cevap olarak nitelendirip paylaşırsanız,daha fazla kişiye ulaşabildiğim için mutlu olurum.

Bir Cevap Yazın