O Ülke Artık Günlük 6 Saat Çalışıyor

2081

Dünya’nın en çok yaşanılmak istenen ülkelerinden biri olan İsveç bu sefer de çalışma saatlerinin günlük 6 saate düşmesi ile gündemde. Geçen yıldan bu yana tartışılan konu geçen ay bir şehrin 6 saatlik mesai çalışmasına geçmesiyle birlikte ülkenin en çok konuşulan gündem maddelerinden biri oldu.

İsveç’teki firmaların bir çoğunun kararı desteklemesinin sebebi de bu kararla birlikte çalışanlarının verimliliklerinin artacağını düşünmesi. Nitekim bu kararı ilk uygulayan firmalardan biri olan Japonya’da ki Toyota fabrikası tam 13 sene önce çalışma saatini günlük 6 saate indirmişti.

OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) verilerine göre bizim ülkemiz Avrupa’da en çok çalışan ülkelerden biri. Gerçi son yaşadığı krizle birlikte dünyanın en çok çalışan ülkelerinden biri de Yunanistan ama tabiki çalışmanın saati kadar verimliliğinin de önemli olduğunu unutmamak gerek.

calisma saatleri

ABD’de deki çalışma saatleri de listeye baktığımızda bir çok Avrupa ülkesine göre çok daha fazla. Fortune dergisinde yer alan bir yazıda da İsveç’in aldığı bu karar övülürken en kısa zamanda ABD’nin bu karardan önemli dersler almasını vurguladı.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir