NASA’nın Bugün Yapılacak Basın Açıklamasıyla İlgili Bilgiler

5670

NASA bu ay oldukça yoğun bir dönem geçirdi ancak bu kadarla yetinecek gibi durmuyorlar. Plüton’a yakın uçuştan sonra dünyayı ayağa kaldırmayı başaran NASA bir kaç gün önce bugün bir basın açıklaması yapacağını açıkladı ve yine tüm dikkatleri üzerine çekti. Açıklamanın ne ile ilgili olacağı ise merak konusu ancak büyük bir sürpriz olmazsa güneş-dışı gezegen arayan Kepler göreviyle ilgili olacağını söyleyebiliriz. Bunun nedeni de Kepler göreviyle ilgili bilgiler verilen orjinal twitter hesabından atılan bu tweet:

Güneş-dışı gezegenler kendi güneşimiz dışındaki başka bir yıldızın etrafında dönen ve yaşanabilir bölgede bulunan gezegenler demek. Yaşanabilir bölge tanımı ise Goldilocks bölgesi olarak da adlandırılmakta. Bu bölge bir gezegenin yıldızından ideal miktarda ışığı alabileceği ve ne aşırı soğuk ne aşırı sıcak olacağı bölgeleri kapsıyor. Kendi güneş sistemimizden örnek vermek gerekirse sadece Dünya Goldilocks bölgesinde yer almaktadır.

nasa gunes disi gezegenler (1)

İlk güneş dışı gezegen 20 yıl kadar önce Polonyalı astronom Aleksander Wolszczan tarafından keşfedildi. 2009 yılındaysa Kepler görevine başlanıldı ve Samanyolu Galaksisi içerisinde gezegenler aranmaya başlandı. 6 yıl içerisinde Kepler Uzay Aracı 1028 güneş dışı gezegen buldu ve bunlar arasında 20 tanesi yaşam oluşmasına uygun olarak sınıflandırıldı.

Bu aslında oldukça büyük bir rakam, çünkü sadece bir gezegende yaşam olması bile evrende yalnız olmadığımızı kanıtlamaya yetecek. Şuan için yaşam barındırması bakımından en yüksek ihtimale sahip olan güneş dışı gezegen Kepler 438b. 1100 ışık yılı uzaklıkta bulunan bu gezegenin kayalık olma ihtimali yüzde 60, yani bu da demek oluyor ki en iyi ihtimalimiz bile o kadar da iyi sayılmaz. İşte tam olarak bu yüzden NASA’nın bugün yapacağı açıklama insanları heyecanlandırmış durumda.

nasa gunes disi gezegenler (1)

Kepler’in asıl aradığı şey ise dünyanın yarısı veya iki katı arasındaki boyutlarında bulunan bir gezegen aramak. Bugüne kadar bulunan güneş dışı gezegenlerin çoğu Jüpiter boyutlarında. Bugün yapılacak açıklamada belki de böyle bir gezegenin varlığı açıklanacak, kim bilir? Bekleyip göreceğiz. Açıklamanın yerel saatimizle akşam 6-7 civarlarında yapılması bekleniyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir