Nasa’nın Ağzına Bakmamıza Son Verecek Gelişme: Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor

1757

Hükumetin eylem planında da yer alan Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması için gerekli olan kanun tasarısının çalışmalarına başlandı.

nasa_8004 Nasa’nın Ağzına Bakmamıza Son Verecek Gelişme: Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor

Sovyetler ile ABD arasında soğuk savaş yıllarında ortaya çıkan rekabet uzay yarışına da sahne oldu. Ancak o yıllarda uzayla ilgili gelişmeleri takip etmek için farklı kaynaklardan haber alabiliyorduk. Şimdiyse NASA‘nın açık ara üstünlüğü bulunuyor. Dolayısıyla her gelişmede NASA yetkililerinin açıklamalarını bekliyoruz.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü sorumluluğunda olacak olan Türkiye Uzay Ajansı‘nın kurulması için ilk adım olarak kanun tasarısı çalışmaları başladı. Bu yılın ilk yarısında Meclis’e sunulması planlanan tasarının yasalaşmasıyla Ajansın kurulması için ilk adım atılmış olacak.

35243674 Nasa’nın Ağzına Bakmamıza Son Verecek Gelişme: Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor

Türkiye Uzay Ajansı’nın temel hedefi ise Türkiye’nin NASA’sı olmak. Ülkemizin uzay ve yörünge haklarını koruyacak olan Türkiye Uzay Ajansı, uluslararası uzay ve uydu örgütleriyle de sürekli olarak işbirliği ve iletişim halinde olacak. Ajans, yüksek ihtimalle Ankara‘da kurulacak.

http://resim.sonbisey.com/uzayda-bir-astronot-olurse-ne-olur/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here