NASA Bugüne Kadar Bulunan En Yakın Kayalık Gezegeni Keşfettiğini Açıkladı

1532

Nasa yetkilileri dün akşam resmi siteden yaptıkları açıklamada bugüne kadarki en yakın kayalık gezegen keşfini yaptığını duyurdu. Öncelikle Kanarya Adaları’nda bulunan Galileo Ulusal Teleskobu tarafından tespit edilen ve sonrasında Spitzer Uzay Teleskobu aracılığıyla varlığı doğrulanan gezegen 21 ışık yılı uzaklığındaki Güneş Sistemi’mize benzer başka bir yıldız sisteminde bulunuyor.

HD 219134b olarak adlandırılan gezegeni ne çıplak gözle, ne de teleskoplarla görmek mümkün değil. Ancak iyi haberse gezegenin etrafında dolandığı yıldızın çıplak gözle bile görülebiliyor olması. Yıldız gökyüzünde kutup yıldızına çok yakın bir noktada görülebilmekte.

Gezegenin Dünya’dan daha büyük olduğu belirtildi, kötü haberse yaşama elverişli olmaması. Bunun nedeni ise yıldızına çok yakın bir konumda bulunuyor olması.

nasa bugune kadarki en yakin kayalik gezegeni buldugunu acikladiYeni gezegenin temsili fotoğrafı

Peki bu gezegeni önemli kılan nedir? Şöyle ki, gezegen bize nispeten yakın olduğu için üzerinde çalışmalar ve araştırmalar yürütmek pek zor olmayacak. Yıldızının önünden geçtiğinde bulunduğu açı bilim adamlarına gezegeni gözlemlemek için büyük imkan tanıyor. Güneş sistemi dışında tespit edilen ve varlığı doğrulanan 1880. gezegen olan HD 219134b’nin, yakın zamanda keşfedilen ve yaşam barındırıyor olması ihtimal dahilinde olan Kepler-452B’nin 1400 ışık yılı uzaklığında olduğunu hatırlatırsak ne kadar yakın olduğunu anlayabiliriz. Daha önce keşfedilen bir çok gezegenin yüzlerce veya binlerce ışık yılı uzaklığında olduğunu söyleyen Lars Bucchave adlı astronom bu yeni gezegenin bu nedenle neredeyse kapı komşumuz olduğunu söylüyor ve önümüzdeki onlarca yıl boyunca üzerinde en çok çalışma yapılacak güneş dışı gezegen olduğunu belirtiyor.

nasa bugune kadarki en yakın kayalik gezegeni kesfettiGezegenin etrafında döndüğı yıldız sarı çember içerisinde

Dünya’dan tam olarak 1.6 kat daha büyük olduğu söylenen gezegenin yıldızı etrafındaki bir turunu tamamlaması ise sadece 3 gün sürüyor. Aslına bakılırsa Süper Dünya olarak adlandırılan sınıfa giren bu yeni gezegenden daha yakın olan bir güneş-dışı gezegen daha var ancak kayalık olmadığı için ve yapısı hakkında fazla bilgi edinilemediği için HD 219134b kadar önem arz etmiyor.

Galileo Ulusal Teleskobu bu yeni gezegenle aynı yıldız sistemi içinde içinde olan üç gezegen daha keşfetti, ancak aralarında en dikkat çekeni bu oldu. Gezegenlerden ikisi bu gezegen gibi yıldızlarına yakınken (biri 7 günde, biri 47 günde yıldız etrafındaki turlarını tamamlıyor). Diğer gezegen ise devasa, Dünya’nın 62 katı büyüklüğünde ve yıldız etrafındaki bir turunu tamamlaması 1190 gün alıyor. Yıldızına uzaklığı ise 200 milyon mil. Dünya’nın Güneş’e olan en yakın uzaklığının 91, en uzak olan uzaklığının ise 94.5 milyon mil olduğunu söylersek kafanızda bir fikir oluşacaktır. Büyüklük olaraksa Jüpiter’in Dünya’nın 122 katı büyüklüğünde olduğu bilgisi yardımcı olur diye düşünüyoruz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir