Milyonları İlgilendiren Soru: İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

6380

Çalışan işsizler, çalışmayan işsizler ve üç kuruşa sabah akşam çalışan işçilerin olduğu eşitliğin asla olmadığı bu zamanda işsizlik maaşı diye de bir şey var. Peki nedir bu işsizlik maaşı? Nasıl alınır, neden alınır, ne kadar alınıyor? Bunlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımıza bir göz atın deriz…

#1 Öncelikle yeni duyanlar için; 4447 sayılı işsizlik sigortası kanunu 13. yılına giriyor ve 5.3 milyon talepten 1.5 milyon kişininki reddedildi.

227777

 

#2 Kimine göre işsizlik maaşı alınmasının önünde ciddi engeller var.

Evlilik, askerlik gibi nedenlerle ayrılmanın kabul edilmiyor olması, kamudaki mevsimlik işçilerin çalışmasının, 6 ay sigorta primi ödeme şartının dolmasına 1 gün kala 5 ay 29 gün sonra askıya alınması, işverenlerden işten çıkış belgesi alınmasında problem yaşanması gibi nedenler işsizlik maaşının alınmasını zorlaştırıyor.

İssizlik-Maasi-Sorgulama

 

#3 İşsizlik maaşı alınabilmesi için öncelikle iş akdinin işçinin kusurundan dolayı sona ermemesi şartı bulunuyor.

Bu da kıdem tazminatından dolayı işçinin aleyhine işleyen bir duruma dönüşüyor. Çünkü kimi işverenler kıdem tazminatı ödememek için işçiye kusur yükleme yoluna başvurabiliyor. Bu durumda işçi hem kıdem tazminatından hem de hakkı olan işsizlik maaşından mahrum kalıyor.

155

 

#4 İşçi 119 gün çalışıp işsiz kalmışsa işsizlik maaşı da alamıyor. Yani:

İşsizlik maaşı alabilmek için, işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış ve son 3 yıl içerisinde de en az 600 gün prim ödemiş olmak gerekiyor.

cropped_content_issizlik-maasi-bin-lirayi-geciyor_962080t5viGRCk0

 

#5 Bunların yanında her şarta uysa da işsizlik sigortası kapsamına giremeyen bir kesim de var. Bu kişiler:

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre çalışanlar, aynı kanuna göre geçici personel olarak çalıştırılanlar, 190 sayılı kanun hükmünde kararnameye bağlı çalışan kamu çalışanları, askeri personel, hakim ve savcılar, Yüksek öğretim Kanunu kapsamındaki akademik personel, işsizlik sigortası kapsamında değil.

611x395_aaaa_4f4ccafbf1eae

 

#6 5620 sayılı kanuna göre kamu şirketlerindeki mevsimlik işçiler sadece 1 mali yılda 5 ay 29 gün çalıştırılabildiği için bu çalışanlar 6 aylık süreyi dolduramayarak işsizlik maaşından mahrum kalıyor.

Sayıları yaklaşık 9 bin olan kamudaki mevsimlik işçilerin % 60’ı şeker fabrikalarıyla demiryolu şirketi TCDD’de görev yapıyor. Bu çalışanların kadro sorununun çözümüne ilişkin teklif verilmesine karşın henüz düzenleme yapılmadı.

issizlik-maasi-3110-x-2073

 

#7 Peki hangi durumlarda maaş kesiliyor?

İşsizlik maaşı alırken, belediye mücavir alanı içinde bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddeden kişiler, çalıştığı ya da yaşlılık maaşı aldığı tespit edilen kişiler, haklı bir nedene dayanmaksızın İŞKUR tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan, istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyen kişiler…

işsizlik-maaşi-artiyor,-işsizlik-maaşi-16-aya-çikiyor,-işsizlik-maaşi-nedir,-işsizlik-maaşini-kimler-alir,-işsizlik-maaşi-nasil-alinir,-işsizlik-maaşi-ne-kadar,-işsizlik-maa

#8 “En çok 961 lira işsizlik maaşı alınabilir.” İşsizlik maaşı, işçinin son aldığı brüt ücretin yüzde 40’ını aşamıyor.

Asgari ücretli bir kişi işsiz kaldığında 481 lira işsizlik maaşı alabiliyor. Yüksek ücretlilerin alabileceği işsizlik maaşı ise brüt asgari ücretin yüzde 80’i ile sınırlı. Onlar da en fazla 961.20 lira işsizlik maaşı alabiliyor. Asgari ücretteki değişime göre her yıl işsizlik maaşı sınırlamaları da değişiyor.

zamli_asgari_ucret_son_dakika_temmuzda_basliyor_issizlik_maasi_ne_kadar_oldu_h267809

 

#9 “Şu anda işsizlik maaşı alanların sayısı 321 bin.”

İşsizlik sigortasının uygulanmaya başlandığı 2002 yılı mart ayından 31 Ocak 2015 tarihine kadar işsizlik maaşı almak için 5 milyon 369 bin 939 kişi başvuruda bulundu. Bunlardan 1 milyon 527 bin 97 kişi eli boş dönerken, 3 milyon 797 bin kişi işsizlik parası alabildi. Bu kişilere yaklaşık 13 yıllık sürede 8.6 milyar lira tutarında işsizlik parası ödendi. Halen 321 bin 547 kişi işsizlik parası alıyor.

fft99_mf5162551

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir