Maymunlar Bir Gün Konuşmaya Başlayabilecek Mi?

3300

Bilim dünyasında uzun süredir merak edilen konulardan biri maymunların da bizler gibi bir gün konuşmaya başlayıp başlayamayacakları. Elbette her canlı türü kendi aralarında farklı sesler çıkararak anlaşabiliyor, hatta yunusların kendilerine özel çok geniş bir kelime haznesinin bile bulunduğu düşünülüyor.

maymunlar konusabilir mi koko

Koko adlı maymun bu konuda yürütülen çalışmalardaki en popüler karakter. 40 yıldan fazladır insanlarla birlikte yaşayan ve psikolog Penny Patterson ile biyolog Ron Cohn tarafından özel ilgi gösterilen Koko’yla ilgili incelemeler yapmak üzere Marcus Perlman adlı bir araştırmacı 2010 yılında çalışmalara başlıyor. Araştırmaya başlarken asıl ilgi alanının Koko’nun kullandığı jestler olduğunu belirten Perlman daha sonrasında Koko’nun beklenmeyecek derecede iyi şekilde sesleri kullandığını farkediyor ve bu konuya odaklanıyor.

maymunlar konusabilir mi

Aslına bakılırsa bu tür çalışmaların kökeni 1900’lerin başlarına kadar dayanıyor. O dönemlerde bir çok psikolog şempanzeler üzerinde deneyler yaparak onları insanların arasında yetiştirmeye ve konuşturmaya çalışırken hiçbiri başarılı bir sonuç alamıyor. Perlman da o zamandan beri maymunların kontrollü olarak sesleri ve nefeslerini kontrol edemedikleri düşüncesinin baskınlaştığını, sadece refleks olarak sesler çıkardıkları konusunda uzlaşıldığını belirtiyor. Ayrıca her maymun türünün kendine has seslere sahip olduğunu ve hiçbirinin yeni sesler çıkarmayı öğrenemeyeceği de düşünülüyor. Perlman’ın bu kadar şaşırmasına neden olan da zaten bu fikirler.

Koko üzerinde yaptığı incelemelerde yaklaşık 70 saatlik bir kayıt oluşturan Perlman, Koko’nun bu kayıt süresince bakıcılarıyla iletişim halindeyken 9 adet gorillere özgün olmayan farklı ve bilinçli şekilde oluşturulmuş ses çıkardığını farkediyor. Bu sesler pek tabii ki çok düzenli ve iyi değiller, ancak çok üst düzey performans göstermesi de zaten beklenmiyor; kontrollü sesler çıkarması yeterli.

maymunlar konusabilir mi 2

Bu tür davranışların Koko’nun özel olmasından değil, daha 6 aylık olduğu zamandan beri insanların arasında yetişmesinden kaynaklı olduğunu söyleyen Perlman, vahşi hayatta böyle örneklerin bulunamayacağını; ancak küçüklükten itibaren insanlarla beraber uzun yıllar yetiştirilen diğer maymunlarda da görülebileceğini söylüyor. Koko’nun bu başarısı sayesinde maymunların doğru şartlar ve koşullar altında insanlar kadar olmasa da kontrollü sesler çıkaracak seviyeye gelmelerinin o kadar da zor olmadığı düşüncesi artık bilim dünyasına etki etmiş durumda.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir