Martılar Bebek Foklara Saldırmak İçin Doğada Daha Önce Görülmemiş Yeni Bir Yöntem Bulmuş Olabilir

2017

Yeni bir çalışmaya göre martılar hayvanlar aleminde daha önce eşi benzeri görülmemiş yeni bir yöntemle bebek fokları avlıyor: gözlerini yiyerek.

martilar fok baliklarinin gozlerini yiyor

Evet, yanlış okumadınız; gözlerini yiyerek. Bilimadamları tarafından son 15 yılda Namibya sınırları içerisindeki Dorob Ulusal Parkı’nda bulunan martılar ve bebek kürklü fok balıkları üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda bu tipte 500 civarı saldırı raporlanmış. Saldırılar sonucunda kör kalan bebek balıkların bu nedenle diğer foklardan yardım alamadığını ve yeni saldırılara karşı çok zayıf kaldığını farkeden martılar arasında bu yöntemin giderek yaygınlaştığı farkedilmiş.

Kanada’da bulunan Carleton Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Austin Gallagher konuyla ilgili “Bu daha önce hiç gözlemlenmemiş bir saldırı yöntemi. Midenizin kaldırması çok zor; saldırı sonrası foklar çılgına dönüyor ve çok rahatsız edici bir görüntü ve gürültü ortaya çıkıyor. Daha sonra annesini bulamayan ve etraftaki tehlikeleri de göremeyen bu bebek foklara diğer martılar da saldırmaya başlıyor.” diyor.

martilar fok baliklarinin gozlerini yiyor 2

Kürklü bebek fokları yüzemiyor ve anne sütüne de muhtaçlar. Anneleri de bebeklerine süt sağlayabilmek için sık sık balık avlamak için bebeklerinin yanlarından ayrılıyor. Bu nedenle bebek foklar bir süre boyunca karada tek başlarına ve korunmasız kalıyorlar. Bu bebek fokları avlayanlar arasında sadece martılar yok, aslanlar ve sırtlanlar da var.

Olaya martılar açısından yaklaştığımızda aslına bakılırsa bu çok başarılı bir saldırma taktiği. Gözlemlenen saldırıların neredeyse yarısında martılar başarılı bir şekilde bebek fokların gözlerini yemeyi başarmış. Bu noktadan sonra diğer martılar da saldırıya katılarak bebek fokların karın bölgelerini yemeye başlamış.

martilar fok baliklarinin gozlerini yiyor 3

Peki bu olay neden daha önce gözlemlenmedi de son zamanlarda ortaya çıktı? Bunun cevabı olarak da bölgedeki giderek artan kürklü fok balığı popülasyonu olarak gösteriliyor. Kış aylarında sayıları 20,000 ile 80,000 arasında değişen kürklü fok balıkları çiftleşmek ve daha sonra yavrularını büyütmek için Namibya kıyılarına geliyor. Martılar da bu duruma uyum sağlayarak bu yeni besin kaynaklarına yönelik stratejik bir saldırı şekli geliştirmiş gibi duruyor. Üstelik martıların yeni şeyleri çok çabuk öğrendikleri de bilinen bir gerçek. Yani bir martı böyle bir saldırıya yeltenip başarılı olduğunda diğer martılar da bu saldırı türünü hemen benimseyip kullanmaya başlıyorlar. Kaldı ki gözler oldukça zayıf bir hedef noktası ve protein bakımından da oldukça zengin bir besin kaynağı.

Ne diyelim, doğa ana her zaman zarif olmayabiliyor.

Kaynak: NationalGeographic

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir